Opodatkowanie bezpłatnego użyczenia lokalu s.c.

Pytanie:

"Jakie "konsekwencje" finansowe-podatkowe wiążą się z zastosowania umowy bezpłatnego użyczenia lokalu spółce cywilnej przez jednego z czterech wspólników, będącego właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego? Czy on sam sobie też użycza własny lokal?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie bezpłatnego użyczenia lokalu s.c.

Skutkiem nieodpłatnego użyczenia przedmiotowego lokalu jest powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia u trzech pozostałych wspólników spółki. Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn).

Wysokość tego przychodu ustala się zgodnie z art. 11 ust. 2-2b ustawy. W omawianym przypadku określenie wysokości uzyskanego przez wspólników przychodu należałyby rozpocząć od ustalenia ceny rynkowej, jaką spółka cywilna musiałaby zapłacić za najem bezpłatnie użyczonego lokalu (por. art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy). Kwotę tą następnie należy podzielić na cztery części (przy czym części te odpowiadać powinny udziałom wspólników w zyskach spółki). Trzy z tych części powiększą przychód poszczególnych wspólników.

Część przypadająca na użyczającego wspólnika nie jest jego przychodem. W piśmie z dnia 4 kwietnia 2002 r. (Nr PB4/AK-031-23/02, publ. Przegląd Podatkowy 2002/8/28) Ministerstwo Finansów wskazało, że „jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie dla siebie samego w takim zakresie, w jakim przychody i koszty spółki osobowej stanowią jego przychody i koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom, jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt”.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że gdyby przedmiotem użyczenia nie był lokal będący przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lecz własnością wspólnika, u wspólnika tego powstałby przychód z nieruchomości użyczonych nieodpłatnie (por. art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepisy nie przewidują jednak powstania przychodu z tytułu nieodpłatnie użyczonych praw mieszkaniowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika