Opodatkowanie bonów towarowych

Pytanie:

Jako prezent świąteczny nasza firma otrzymała od innej firmy bony towarowe do realizacji w sklepie. Jak to rozliczyć pod względem podatku dochodowego i VAT?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Otrzymanie bonu będzie wiązało się z koniecznością właściwego rozliczenia dla potrzeb podatku dochodowego. Wartość otrzymanego bonu należy bowiem uznać za przychód z nieodpłatnych świadczeń. Otrzymany bon wpłynie zatem na wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym.

Otrzymanie bonu nie rodzi natomiast żadnych skutków w podatku VAT. Nie jest to bowiem czynność, która zgodnie z ustawą o VAT podlega opodatkowaniu tym podatkiem. 

Na ten temat pisaliśmy już m.in. w następujących artyykułach:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 20.12.2018

  Prawo własności przemysłowej do aktualizacji

  Mniej biurokracji, przepisy na miarę postępu technologicznego i zorientowane przede wszystkim na pomoc przedsiębiorcy – to zmiany, które nastąpią w prawie własności przemysłowej - (...)

 • 18.4.2017

  Na czym polega międzynarodowe podwójne opodatkowanie?

  Międzynarodowe prawne podwójne opodatkowanie można ogólnie określić jako nałożenie porównywalnych podatków przez jurysdykcje w dwu państwach (lub większej liczby państw) (...)

 • 31.10.2013

  Opodatkowanie podatkiem dochodowym wygranych w konkursach

  W praktyce wiele osób ma problem, w jaki sposób opodatkowane są wygrane w konkursach. Co do zasady od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) (...)

 • 6.4.2017

  Wspólne rozliczenie PIT małżonków

  Osoby pozostające w związku małżeńskim mogą ograniczyć obciążenia podatkowe dzięki preferencyjnym zasadom opodatkowania. W przypadku małżonków preferencja polega na opodatkowaniu (...)

 • 27.3.2012

  Opodatkowanie przychodów osób zagranicznych osiąganych w Polsce

  Podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, od dochodów określonych (...)