Opodatkowanie ryczałtem wspólnika spółki osobowej
Pytanie:
"Spotkałem się w literaturze (\"PRAWO SPÓŁEK\") z twierdzeniem, iż wspólnik osobowej spółki handlowej z tytułu uczestnictwa w niej nie nabywa statusu \"przedsiębiorcy\", zaś wykonywanie przez niego uprawnień i obowiązków z tytułu uczestnictwa w takiej spółce nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej (działalność wykonuje spółka, a nie jej wspólnicy). Czy prawdziwe jest takie twierdzenie? Chodzi mi o sytuację, w której spółka prowadzi między innymi aptekę, a wspólnik tej spółki chciałby wykonywać osobiście działalność gospodarczą i wybrać opodatkowanie ryczałtowe? Czy nie wyklucza tego zapis w art. 8 pkt 1 ust 3 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?"
Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie ryczałtem wspólnika spółki osobowej
W przypadku handlowych spółek osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej) uznaje się, że działalność gospodarcza jest prowadzona przez spółkę i przedsiębiorcą jest spółka. Jedynie w przypadku spółki cywilnej (która jest spółką osobową, ale nie handlową) przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą są wspólnicy.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".
Należy podkreślić, że ani spółka cywilna, ani spółka jawna nie są podatnikami podatku dochodowego, w tym nie mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Dlatego też przyjmuje się zasadę, że to nie spółka jako taka osiąga dochody (przychody), lecz uzyskują je wspólnicy tejże spółki. To właśnie u nich następować będzie opodatkowanie tych dochodów (przychodów) podatkiem dochodowym.
Powyższe uwagi są o tyle istotne, że przykładowo, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu prowadzenia aptek. Ponieważ przepis mówi o podatnikach, niezależnie od faktu, czy uzna się, że to spółka, czy wspólnik prowadzi aptekę, to wspólnik jest podatnikiem i to on osiąga przychód z tytułu prowadzenia apteki, a zatem jest wyłączony od możliwości opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?