e-prawnik.pl Porady prawne

Opodatkowanie usług związanych ze sportem

Pytanie:

Jeździecki Klub Sportowy organizuje zawody konne. Uczestnikom zapewnia się odpłatnie boksy i stanowiska dla koni. Inne opłaty to: startowe dotyczące uczestnictwa w poszczególnych konkursach, bądź tzw. wpisowe dotyczące całości zawodów (rodzaj opłat zależy od rangi zawodów). Dodatkowo klub pobiera opłatę antydopingową MCP, następnie przekazywaną do Polskiego Związku Jeździeckiego (za badanie weterynaryjne koni pod kątem obecności zakazanych substancji dopingowych). Większość klubów jeździeckich biorących udział w zawodach prosi o rachunek na powyższe opłaty. W związku z tym powstaje pytanie: czy powyższe usługi są ustawowo zwolnione z VAT (jako związane ze sportem), czy też nie? W szczególności problem dotyczy wynajmu boksów i stanowisk dla koni. Jeśli odpłatnie wypożyczamy boksy innemu klubowi jeździeckiemu, który również używa ich na cele sportowe (organizuje zawody konne), czy ta usługa będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług? Jeździecki Klub Sportowy nie jest podatnikiem VAT.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie usług związanych ze sportem

28.10.2004

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku zostały, między innymi, usługi związane ze sportem. Usługi te w stosowanej na gruncie VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowane zostały w grupie 92.6. Mając na uwadze zasady systematyki obowiązujące na gruncie PKWiU (przede wszystkim zasadę, że w pierwszym rzędzie należy brać pod uwagę kryterium pochodzenia wg rodzajów działalności, a dopiero później rodzaj świadczonej usługi) wydaje się, że należy uznać wszystkie świadczone przez Państwa usługi za zwolnione od podatku usługi związane ze sportem (dotyczy to również wynajmu boksów i stanowisk dla koni związanego z organizowanymi zawodami). Całkowitą pewność możecie Państwo uzyskać jednak jedynie zwracając się do Urzędu Statystycznego celem prawidłowego zakwalifikowania świadczonych usług.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ