Opóźniona wypłata diety za podróż służbową

Pytanie:

"Spółka powinna wypłacić pracownikowi zaliczkę na delegację zagraniczną - podróż służbową pracownika przed jego wyjazdem. Nie zrobiła tego jednak. Pracownik wrócił kilka miesięcy temu do kraju, spółka nie wypłaciła mu delegacji i teraz spółka chce mu wypłacić delegacje i jednocześnie zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Czy są jakieś konsekwencje karne dla spółki z tytułu braku wypłaty zaliczki przed wyjazdem pracownika z kraju i opóźnionej wypłaty delegacji? "

Odpowiedź prawnika: Opóźniona wypłata diety za podróż służbową

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenie, dodatków do wynagrodzenia i innych świadczeń. Również z kodeksem pracy osoba, która wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę (wraz z dodatkami) lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny.

Wynagrodzenie za pracę jest kategorią zbiorczą obejmującą obok wynagrodzenia zasadniczego także inne świadczenia: premie, dodatki, dopłaty, świadczenia gwarancyjne, tak więc omawiane tu wykroczenia odnoszą się do wszystkich tych składników.

Inne świadczenia przysługujące pracownikowi albo członkom jego rodziny obejmują przede wszystkim: odprawę emerytalno-rentową, odprawę pośmiertną, odprawę pieniężną z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę, zasiłek chorobowy z wypadkowego ubezpieczenia społecznego wypłacany przez pracodawcę. Pytanie sprowadza się do udzielenia odpowiedzi w jakim czasie powinien pracodawca wypłacić pracownikowi diety związane z podróżą służbową. Regulacja dotycząca diet związanych z podróżami służbowymi jest umieszczona w dziale dotyczącym wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z art. 86 k.p., pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w terminie określonym w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. W odniesieniu do należności związanych z podróżami służbowymi istnieje regulacja szczegółowa zawarta w art. 77[5] kodeksu pracy. Należności z tytułu podróży służbowych nie są składnikiem wynagrodzenia za pracę pracownika. Zgodnie z art. 77[5] kp warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 22 zł za dobę podróży. Dieta zatem z zasady powinna zostać wypłacona przed odbyciem podróży służbowej. Zresztą w par. 1 niniejszego artykułu zamieszczono przepis stanowiący, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Skoro użyto sformułowania na pokrycie kosztów związanych z podróżą to należności te w postaci diety powinny zostać wypłacone przed odbyciem podróży. Ich wypłata w późniejszym terminie stanowi zwłokę pracodawcy. Pracownik ma zatem prawo do żądania odsetek od niewypłaconych kwot. Zwrot innych kwot związanych z podróżą np. dodatkowych wydatków odbywa się wedle zasad ustalonych po odbyciu podróży, albo po odbyciu części podróży.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika