Szkoda z powodu zatrucia przeterminowanym towarem
Pytanie:
"Na jakiej podstawie oprzeć roszczenie odszkodowawcze w przypadku zatrucia przeterminowanym produktem sprzedanym przez hipermarket. Czy będzie to z czynów niedozwolonych. Co w przypadku, gdy paragon z zakupu takiego produktu pozostał w sklepie, odebrany w zamian za zwrot butelek /kaucja/. Następnego dnia nabyłem ten sam produkt /również przeterminowany/ i posiadam paragon, uprawdapadniający fakt sprzedaży przeterminowanego produktu w dniu poprzednim. Jakie są szanse na odszkodowanie, z przeznaczeniem na dom dziecka lub PCK?"
Odpowiedź prawnika: Szkoda z powodu zatrucia przeterminowanym towarem
Zakres odpowiedzialności hipermarketu wyznaczony będzie przez treść art. 444 § 1 kodeksu cywilnego. W związku z tym, odpowiedzialność obejmować będzie wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinwyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia. Przepis ten stanowi także o możliwości uzyskania sumy potrzebnej na przygotowanie do innego zawodu w przypadku, gdy wskutek czynu zabronionego poszkodowany stał się inwalidą, lecz w przypadku zatrucia nie jest to chyba konieczne. Dodatkowo poszkodowany może otrzymać odpowiedną sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Należy jednak zaznaczyć, że możliwość otrzymania powyższych sum zależy od udowodnienia szkody i wykazania związku przyczynowego pomiędzy - w tym przypadku - zjedzeniem przeterminowanego produktu z tego konkretnego hipermarketu - a powstałą szkodą. Podstawą odpowiedzialności będzie w tym przypadku art. 415 kodeksu cywilnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?