Osoba fizyczna jako pracodawca

Pytanie:

"Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej może zatrudnić kogoś na etat?"

Odpowiedź prawnika: Osoba fizyczna jako pracodawca

Nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej zatrudniła kogoś innego na podstawie jakiejkolwiek umowy przewidzianej w kodeksie pracy ( na pełny etat lub na pół etatu, na czas próbny, określony lub nieokreślony). Umowa o pracę nie podlega żadnym szczególnym ograniczeniom podmiotowym, to znaczy nie ma wskazanych osób, które takiej umowy zawierać by nie mogły bądź też co do zasady tego, z kim daną umowę zawrzeć powinny. Nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, aby stać się stroną stosunku pracy, to jest pracodawcą. Wiąże się z tym jednak zawsze obowiązek stosowania przepisów kodeksu pracy i przepisów o zabezpieczeniu społecznym odnoszących się do pracodawcy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2019-12-06 20:47:17

    Witam czy coś się zmieniło w prawie pracy odnośnie tego artykułu (Nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o działalności gospodarczej zatrudniła kogoś innego na podstawie jakiejkolwiek umowy przewidzianej w kodeksie pracy ( na pełny etat lub na pół etatu, na czas próbny, określony lub nieokreślony). Umowa o pracę nie podlega żadnym szczególnym ograniczeniom podmiotowym, to znaczy nie ma wskazanych osób, które takiej umowy zawierać by nie mogły bądź też co do zasady tego, z kim daną umowę zawrzeć powinny. Nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, aby stać się stroną stosunku pracy, to jest pracodawcą. Wiąże się z tym jednak zawsze obowiązek stosowania przepisów kodeksu pracy i przepisów o zabezpieczeniu społecznym odnoszących się do pracodawcy.) Bo akurat zatrudniam znajomą jako doradcę finansowego od roku i wszystko jest ok ale mój księgowy mówi że w urzędzie podatkowym mówią że nie można tak robić proszę o odpowiedź

  • poszkodowany 2016-03-05 08:48:31

    na ta umowe banki nie daja kredytu


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika