Osoba zaufania i pełnomocnictwo w sprawie o rozwód

Pytanie:

"Jakie uprawnienia na sprawie rozwodowej posiada osoba zaufania? Czy ktoś z rodziny może pełnić rolę pełnomocnika i jakie są jego uprawnienia? Czy pytany przez sąd udziela odpowiedzi tylko pełnomocnik, czy pozwany też?"

Odpowiedź prawnika: Osoba zaufania i pełnomocnictwo w sprawie o rozwód

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, przepisami dotyczącymi spraw małżeńskich, posiedzenia sądu odbywają się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony żądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności. Są to sprawy dotyczące kwestii osobistych, intymnych. Dlatego ustawodawca postanowił chronić małżonków przed ciekawością osób obcych. Podczas posiedzenia przy drzwiach zamkniętych mogą być obecne po dwie osoby zaufane z każdej strony. Kodeks postępowania cywilnego nie nadaje jednak w/w osobie zaufanej jakiś specjalnych uprawnień. Jest ona raczej osobą towarzyszącą. Przed sądem możliwe jest wystąpienie i ustanowienie pełnomocników procesowych.

W sprawie o rozwód pełnomocnikiem procesowym, oprócz adwokata i radcy prawnego, mogą być tylko: rodzice, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Pełnomocnik nie może być przesłuchany zamiast strony.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika