Ostateczne rozliczenie kosztów

Pytanie:

"Czy ostateczne rozliczenie kosztów budowy dotyczy również mieszkań spółdzielczych lokatorskich współfinansowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkalnictwa?"

Odpowiedź prawnika: Ostateczne rozliczenie kosztów

Zgodnie z artykułem 10 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z członkiem spółdzielni ubiegającym się o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zawiera umowę o budowę lokalu. Umowa ta, zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, powinna zobowiązywać strony do zawarcia, po wybudowaniu lokalu, umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do tego lokalu, a ponadto powinna zawierać: 

  • zobowiązanie członka spółdzielni do pokrywania kosztów zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu mieszkaniowego oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową - określonych w umowie,

  • określenie zakresu rzeczowego robót realizowanego zadania inwestycyjnego, które będzie stanowić podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu,

  • określenie zasad ustalania wysokości kosztów budowy lokalu, 

  • inne postanowienia określone w statucie.

Ustęp 2 tego artykułu stanowi, iż członek spółdzielni wnosi wkład mieszkaniowy według zasad określonych w statucie w wysokości odpowiadającej różnicy między kosztem budowy przypadającym na jego lokal a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych lub z innych środków uzyskanych na sfinansowanie kosztów budowy lokalu. Jeżeli część wkładu mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu, członek jest obowiązany uczestniczyć w spłacie tego kredytu wraz z odsetkami w części przypadającej na jego lokal.

Jak zatem wynika wprost z przepisów powyżej zacytowanych umowa o spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania w nowych inwestycjach jest poprzedzona umową o budowę lokalu, która musi zawierać obligatoryjne postanowienia wymienione w ust. 1 zacytowanym powyżej. Zatem w wypadku takiej umowy to jej treść jest rozstrzygająca co do zasad rozliczeń pomiędzy członkiem a spółdzielnią.

Regulacje statutowe i wydane na ich podstawie regulaminy, określające zasady ustalania wysokości kosztów budowy lokalu, powinny być recypowane do umów z członkami, skorelowane i uszczegółowione stosownie do warunków danej inwestycji, przede wszystkim ze względu na zakres rzeczowy robót realizowanego zadania, stanowiący podstawę ustalenia wysokości kosztów budowy lokalu.
Zatem osoba, która taką umowę zawarła w swojej umowie powinna znaleźć wszelkie zasady rozliczeń, w tym także tzw. ostatecznego rozliczenia kosztów budowy.
Wkład mieszkaniowy jest częścią wkładu budowlanego odpowiadającą różnicy pomiędzy rzeczywistym kosztem budowy przypadającym na dany lokal a uzyskaną przez spółdzielnię pomocą ze środków publicznych (umorzeniem części kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy) lub z innych środków. Kredyt z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, stanowi maksymalnie 70% kosztów przedsięwzięcia, podlega umorzeniu w wysokości 10% kosztów inwestycji finansowanej przy jego udziale, po terminowym jej zakończeniu i rozliczeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika