Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Czynności polegające na ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształceniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, które to nie są wymienione w katalogu czynności podlegających podatkowi od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych), nie są objęte zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Odmiennie natomiast będzie się przedstawiać sytuacja, gdy pomiędzy kupującym a spółdzielnią zostanie zawarta umowa sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Umowa sprzedaży będzie wymagała formy aktu notarialnego i płatnik-notariusz powinien pobrać należny podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości rynkowej nabywanego prawa (podstawa prawna art. 1 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. informacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 21 kwietnia 2004 r., sygn. PM 436/07/04; informacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 14 czerwca 2004 r., sygn. p-I/443/46/MW/04).