Pęknięta rura w mieszkaniu spółdzielczym

Pytanie:

"Samoistnie pękła rura w ścianie z ciepła wodą we własnościowym spółdzielczym mieszkaniu, zalewając sąsiadów z dołu. Rura została naprawiona, kto pokrywa koszty naprawy? Spółdzielnia, czy właściciel biorąc pod uwagę, że nie było winy tego ostatniego. Jeśli spółdzielnia nie pokrywa kosztów, to jaka jest podstawa prawna wyłączenia ich odpowiedzialności? Czy wynika to z art.13 ust o własności lokali (jest tam kwestia tylko kwestia kosztów na utrzymanie). Kto powinien naprawić szkody w stosunku do sąsiadów? "

Odpowiedź prawnika: Pęknięta rura w mieszkaniu spółdzielczym

Zgodnie z art. 433 kodeksu  za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec. Jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Przepis ten, zgodnie z przeważającym poglądem doktryny znajduje zastosowanie także w razie zalania mieszkania znajdującego się poniżej. Lokator odpowiada więc wobec swojego sąsiada za poniesione przez niego szkody.

Natomiast kwestia technicznego utrzymywania lokalu, w tym dokonywania napraw czy ponoszenia kosztów tych napraw powinna być regulowana w statucie spółdzielni. Jeśli nie jest zastosowanie powinny znaleźć przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów (art. 6a i 6b). Zgodnie z nimi lokatora obciąża naprawa i konserwacja m. in. baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą. Natomiast spółdzielnia obowiązana jest do zapewnienia sprawnego działania (a więc w razie potrzeby także naprawy) istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika