Pełnomocnictwo do dokonania darowizny

Pytanie:

"Siostra mojego ojca posiadała pełnomocnictwo do jego konta (szczegółów nie znam). Jakiś czas temu ojciec ciężko zachorował (zapadł w śpiączkę), co ciotka skrzętnie starała się zatuszować przede mną. W tej chwili, już po śmierci ojca nieoficjalnie dowiaduję się, że konto zostało wyczyszczone. Wiem, że zostało to dokonane już po utracie świadomości przez ojca, ale przed jego śmiercią. Nie ma oficjalnego testamentu oraz dokumentu wydziedziczenia. Jako jedyny spadkobierca chciałbym się dowiedzieć o legalności takiego postępowania."

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do dokonania darowizny

Stosunek pełnomocnictwa łączący pełnomocnika z mocodawcą powinien być oparty na zaufaniu.

Siostra ojca, dziaÅ‚ajÄ…c jako prawidÅ‚owo umocowany peÅ‚nomocnik, mogÅ‚a wypÅ‚acać Å›rodki z konta, co nie oznacza, iż mogÅ‚a przeznaczyć je na wÅ‚asne potrzeby. Z pytania nie wynika, na co zostaÅ‚y przeznaczone Å›rodki – być może zostaÅ‚y one wydatkowane na potrzeby ojca, takie jak np. leczenie, żywność czy też na opiekÄ™.

Natomiast, czynność przeznaczenia wypłaconych środków na potrzeby pełnomocnika stanowi darowiznę. W takiej sytuacji należy rozważyć, kiedy (i czy?) zostało złożone oświadczenie darczyńcy wyrażające chęć dokonania darowizny.

Ojciec mógÅ‚ zÅ‚ożyć oÅ›wiadczenie woli jeszcze przed utratÄ… Å›wiadomoÅ›ci przez ojca. Darowizna powinna co do zasady przyjąć formÄ™ aktu notarialnego - wymóg ten jest podyktowany ochronÄ… darczyÅ„cy. Od tej zasady przewidziany zostaÅ‚ wyjÄ…tek - umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje siÄ™ ważna, jeżeli przyrzeczone Å›wiadczenie zostaÅ‚o speÅ‚nione (w takiej sytuacji nie jest konieczne sporzÄ…dzenie aktu notarialnego). Należy wiÄ™c rozważyć, czy rzeczywiÅ›cie darczyÅ„ca zobowiÄ…zaÅ‚ siÄ™ do dokonania darowizny (rozstrzygniÄ™cie tej kwestii zależy od okolicznoÅ›ci faktycznych), a jeżeli tak, to czy Å›wiadczenie w takim wypadku zostaÅ‚oby speÅ‚nione. Naszym zdaniem, speÅ‚nienie Å›wiadczenia zwiÄ…zane jest również z istnieniem woli darczyÅ„cy i nie można za takie speÅ‚nienie uznać wypÅ‚acenia i zatrzymania Å›rodków pieniężnych, jeżeli odbyÅ‚o siÄ™ bez woli darczyÅ„cy. W takiej sytuacji do darowizny nie doszÅ‚o.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika