Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Stosunek pełnomocnictwa łączący pełnomocnika z mocodawcą powinien być oparty na zaufaniu.
Siostra ojca, dziaÅ‚ajÄ…c jako prawidÅ‚owo umocowany peÅ‚nomocnik, mogÅ‚a wypÅ‚acać Å›rodki z konta, co nie oznacza, iż mogÅ‚a przeznaczyć je na wÅ‚asne potrzeby. Z pytania nie wynika, na co zostaÅ‚y przeznaczone Å›rodki – być może zostaÅ‚y one wydatkowane na potrzeby ojca, takie jak np. leczenie, żywność czy też na opiekÄ™.
Natomiast, czynność przeznaczenia wypłaconych środków na potrzeby pełnomocnika stanowi darowiznę. W takiej sytuacji należy rozważyć, kiedy (i czy?) zostało złożone oświadczenie darczyńcy wyrażające chęć dokonania darowizny.
Ojciec mógł złożyć oświadczenie woli jeszcze przed utratą świadomości przez ojca. Darowizna powinna co do zasady przyjąć formę aktu notarialnego - wymóg ten jest podyktowany ochroną darczyńcy. Od tej zasady przewidziany został wyjątek - umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione (w takiej sytuacji nie jest konieczne sporządzenie aktu notarialnego). Należy więc rozważyć, czy rzeczywiście darczyńca zobowiązał się do dokonania darowizny (rozstrzygnięcie tej kwestii zależy od okoliczności faktycznych), a jeżeli tak, to czy świadczenie w takim wypadku zostałoby spełnione. Naszym zdaniem, spełnienie świadczenia związane jest również z istnieniem woli darczyńcy i nie można za takie spełnienie uznać wypłacenia i zatrzymania środków pieniężnych, jeżeli odbyło się bez woli darczyńcy. W takiej sytuacji do darowizny nie doszło.