Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

Pytanie:

"Członkowie wspólnoty chcą zmienić sposób zarządzania nieruchomością, w tym celu organizowane jest zebranie wspólnoty, jednak prawdopodobnie nie będzie większości, żeby podjąć odpowiednią uchwałę. W związku z powyższym członkowie wspólnoty zbierają pełnomocnictwa od osób, które nie stawią się na zebraniu. Są to pełnomocnictwa rodzajowe, do określonego rodzaju czynności, w tym przypadku do zmiany sposobu zarządzania nieruchomością wspólną. Ustawa o własności lokali mówi, że taka uchwała powinna być zaprotokołowana przez notariusza. Czy w związku z tym udzielenie pełnomocnictwa do głosowania nad ww. uchwałą jest możliwe i jaką formę takie pełnomocnictwo powinno mieć? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej mogą być podczas głosowania nad każdą uchwałą reprezentowani przez pełnomocników, legitymujących się pełnomocnictwem do dokonania określonej czynności (pełnomocnictwo szczególne), czyli głosowania w imieniu i na rzecz mocodawcy nad uchwałą w sprawie zmiany sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza. Zaprotokołowanie uchwały właścicieli przez notariusza nie jest tożsame z podjęciem uchwały w formie aktu notarialnego, dlatego pełnomocnictwo nie musi być udzielone w formie aktu notarialnego, wystarczy zwykła forma pisemna. Należy również pamiętać, że uchwały właścicieli lokali mogą być podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała taka może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania. Ta regulacja powoduje, że nie zawsze występuje konieczność ustanawiania pełnomocnika w sytuacji, gdy właściciel nie może być obecny na zebraniu wspólnoty, ponieważ regulacja ta umożliwia właścicielowi osobiste oddanie głosu w tzw. głosowaniu obiegowym (poza zebraniem wspólnoty mieszkaniowej).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika