Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pełnomocnictwo powinno mieć - co do zasady - formę pisemną pod rygorem nieważności (artykuł 99 paragraf 2 kodeksu cywilnego). Oznacza to, że dokument powinien być własnoręcznie podpisany przez dokonującego czynność (art. 78 paragraf 1), chyba że dysponuje Pani podpisem elektronicznym, czego nie należy mylić ze zwykłym mailem.
Jednak w Pani przypadku istnieje regulacja, pozwalająca na wyjście z sytuacji. Jest nią artykułem 103 kodeksu cywilnego jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
Zatem może Pani poinformować wspólnotę o fakcie udzielenia pełnomocnictwa (telefonicznie, czy też mailem), a pełnomocnictwo przesłac siostrze pocztą. Siostra przedstawi je wspólnocie po zebraniu, w celu potwierdzenia swego umocowania.