Pełnomocnictwo rodzajowe a osoba współpracująca
Pytanie:
"Spółka cywilna chce udzielić pełnomocnictwa rodzajowego dla ojca, który był wspólnikiem spółki. Jak należy sformułować umowę, żeby pełnomocnictwo nie powodowało uważania ojca przez ZUS jako osobę współpracującą? Kto powinien być o pełnomocnictwie zawiadomiony i na jakim formularzu?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo rodzajowe a osoba współpracująca
Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz zleceniobiorcami, uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy zlecenia; nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Wydaje się, że udzielenie pełnomocnictwa rodzajowego mieści się w definicji osoby współpracującej. Ojciec bowiem będzie wykonywał czynności na rzecz spółki cywilnej, a więc będzie współpracował przy prowadzeniu tej działalności. Pełnomocnictwo rodzajowe nie zostanie potraktowane jako współpraca, gdy będzie upoważniało do wykonywania innych czynności niż te, które można wykonywać przy prowadzeniu działalności (współpracy).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?