Pełnomocnictwo w postępowaniu spadkowym

Pytanie:

"W testamencie sporządzonym notarialnie po śmierci mojej cioci zostaję spadkobiercą jej obecnego mieszkania. Mieszkam na stałe w Niemczech i w wypadku śmierci cioci nie będę mógł błyskawicznie zareagować - przyjechać do Polski. Czy jest prawnie możliwe upoważnienie kogoś z bliskiego otoczenia cioci, aby po jej śmierci natychmiast zmienił zamek w drzwiach i nie wpuszczał do mieszkania nikogo do czasu mego przyjazdu, ażeby mieszkania nie rozkradziono. Czy muszę z tego powodu dołączyć do upoważnienia kopię testamentu, ażeby zakład ślusarski podjął się wymiany zamka?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo w postępowaniu spadkowym

Zgodnie z art. 950 Kodeksu Cywilnego możliwe jest sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego. W chwili otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy staje się Pan właścicielem mieszkania. Niezależnie od tego niezbędne będzie jednak uregulowanie spraw właścicielskich poprzez dokonanie odpowiednich wpisów w księdze wieczystej mieszkania.

Jeżeli staje się Pan właścicielem mieszkania, na Pana przechodzą prawa i obowiązki właścicielskie, w tym prawo do decydowania o przeznaczeniu rzeczy, a także bieżące sprawy dotyczące jego utrzymania, w tym przykładowo wymiana zamków, w celu zabezpieczenia mieszkania przed ewentualną kradzieżą. Jeżeli zaistnieje sytuacja, że nie będzie mógł Pan osobiście dokonać wymiany zamków, możliwe jest upoważnienie kogoś do takiej czynności w formie pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo ogólne, nie przekraczające czynności zwykłego zarządu, powinno być udzielone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. W Pana przypadku zmiana zamków nie przekracza czynności zwykłego zarządu, więc wystarczająca będzie forma ogólna. W sytuacji gdy pełnomocnictwo będzie udzielane za granicą dla zachowania wymóg formalny wystarczające jest, że dochowana została forma przewidziana przez prawo państwa (prawo polskie), w którym zostaje dokonana czynność, do której następuje umocowanie – art. 12 Ustawy Prawo Prywatne Międzynarodowe.

W takim pełnomocnictwie powinny być zawarte następujące informacje:

  • określenie mocodawcy – należy podać Pana dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz dane dotyczące dowodu tożsamości,

  • wskazanie pełnomocnika – należy określić go indywidualnie przez dane osobowe,

  • określenie zakresu spraw, których dotyczy – w tym przypadku wymiana zamków oraz sprawowanie opieki nad mieszkaniem,

  • decyzja co do udzielania substytucji (czy wyraża Pan zgodę na ustanowienie innych pełnomocników),

  • wskazanie jego odwołalności – w jakiej formie mógłby Pan ewentualnie odwołać pełnomocnictwo,

  • podpis – własnoręczny, zawierający imię i nazwisko.

  • Dołączenie kopii testamentu w tym wypadku nie jest konieczne. Wydaje się, że zakład ślusarski nie będzie dochodził kto jest prawnym właścicielem mieszkania. W razie ewentualnych komplikacji podczas wymiany zamku wystarczające będzie przedłożenie opisanego wyżej pełnomocnictwa. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę ewentualność, że wymianą zamków mogą zainteresować się sąsiedzi zmarłej cioci. W takim wypadku, aby Pana pełnomocnik nie naraził się na zarzut dokonywania kradzieży, powinien legitymować się dokumentem świadczącym, że działa za pełnoprawnego właściciela mieszkania i że na mocy testamentu jest nim obecnie Pan.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika