Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości
Pytanie:
"Gmina w 2002 roku oddała w nieodpłatne użytkowanie osobie fizycznej nieruchomość gruntową zabudowaną w celu prowadzenia przedszkola niepublicznego. Nieodpłatność wynikała z art. 90 ust. 7 w związku z art 81 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W sierpniu 2012 r. kończy się termin, na który umowa została zawarta. Gmina ogłosiła przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości (termin zawarcia umowy notarialnej nastąpi po upływie terminu umowy użytkowania). Obecny użytkownik w terminie przewidzianym w art. 35 ustawy o gospodarce nieruchomościami złożył wniosek o pierwszeństwo nabycia przedmiotowej nieruchomości powołując się na art. 34 ust. 1 pkt 1. Za podstawę pierwszeństwa podaje art. 34 ust. 6a ustawy o gospodarce nieruchomościami uzasadniając to aktualną umową użytkowania (nieodpłatne użytkowanie) oraz uchwałą Rady Miejskiej, w której przyznaje się pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości zabudowanej budynkiem jednolokalowym innym niż mieszkalny najemcom lub dzierżawcom, którzy posiadają umowę najmu lub dzierżawy zawartą na okres powyżej 3 lat lub na czas nieoznaczony i nie zalegają z opłatami czynszowymi.Czy w oparciu o w/w przepisy użytkownikowi, który ma oddaną nieruchomość w formie nieodpłatnej przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu?"
Odpowiedź prawnika: Pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości
Zgodnie z przytoczonym w pytaniu art. 81 ust. 1 ustawy o systemie oÅ›wiaty (stan prawny na dzieÅ„ 18.01.2002 r.) publiczne szkoÅ‚y, placówki, a także inne formy wychowania przedszkolnego, zakÅ‚ady ksztaÅ‚cenia nauczycieli, placówki doskonalenia nauczycieli i kolegia pracowników sÅ‚użb spoÅ‚ecznych oraz prowadzÄ…ce je organy sÄ… zwolnione z opÅ‚at z tytuÅ‚u trwaÅ‚ego zarzÄ…du, użytkowania i użytkowania wieczystego nieruchomoÅ›ci stanowiÄ…cych wÅ‚asność Skarbu PaÅ„stwa lub jednostek samorzÄ…du terytorialnego i ich zwiÄ…zków, zajÄ™tych na dziaÅ‚alność oÅ›wiatowÄ…. Z kolei jak wskazuje Ewa BoÅ„czak-Kucharczyk w pracy "Ustawa o gospodarce nieruchomoÅ›ciami. Komentarz." (LEX 2011, nr 138597) "przepis art. 34 ust. 6 u.g.n. umożliwia rozszerzenie pierwszeÅ„stwa w nabyciu lokali na innych najemców lub dzierżawców niż wymienieni w art. 34 ust. 1 pkt 3. PierwszeÅ„stwo przewidziane w tym przepisie jest uprawnieniem o charakterze uznaniowym (fakultatywnym), a o jego przyznaniu decyduje odpowiednio wojewoda w drodze zarzÄ…dzenia lub rada gminy, powiatu albo sejmik województwa, podejmujÄ…c stosownÄ… uchwaÅ‚Ä™ w tym zakresie. Chodzi tu o najemców lub dzierżawców lokali użytkowych, a także o najemców lokali mieszkalnych majÄ…cych umowy na czas oznaczony, jak również na mocy art. 34 ust. 6a u.g.n. o najemców i dzierżawców budynków mieszkalnych i użytkowych, które w caÅ‚oÅ›ci stanowiÄ… przedmiot najmu lub dzierżawy, oraz o grunty niezbÄ™dne do racjonalnego korzystania z tych budynków. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 6b u.g.n. w przypadku realizacji pierwszeÅ„stwa, o którym mowa w art. 34 ust. 1 pkt 3, ust. 6 lub 6a u.g.n., przedmiotem zbycia powinna być nieruchomość wraz z gruntem niezbÄ™dnym do racjonalnego korzystania z budynku". Skoro zatem osoba fizyczna zainteresowana pierwokupem dysponuje w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomoÅ›ci prawem użytkowania (stanowiÄ…cym prawo rzeczowe ograniczone), to nie może skorzystać na podstawie wskazanych przepisów z prawa pierwokupu, albowiem w tym przypadku odnosi siÄ™ ono do osób dysponujÄ…cych prawem najmu lub dzierżawy (bÄ™dÄ…cymi stosunkami obligacyjnymi, a nie ograniczonymi prawami rzeczowymi).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?