PIT-38 a ograniczony obowiązek podatkowy
Pytanie:
"Jestem osobą fizyczną, rozliczającą się w Polsce na zasadzie ograniczonego obowiązku podatkowego, gdyż mieszkam za granica i rozliczam się za granicą z dochodów uzyskanych poza Polską. Czy w tej sytuacji mam obowiązek płacenia podatku oraz rozliczania się na formularzu PIT-38 od dochodów z inwestycji na polskiej giełdzie, podczas gdy w kraju, w którym mieszkam i rozliczam się na zasadzie nieograniczonego obowiązku nie musiałbym płacić podatku od takich dochodów?"
Odpowiedź prawnika: PIT-38 a ograniczony obowiązek podatkowy
Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). W związku z tym, co do zasady, podatnik podlega obowiązkowi podatkowemu od dochodów uzyskanych na polskiej giełdzie. Dochody te podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 19% i są wykazywane w zeznaniu na formularzu PIT-38. Zgodnie jednak z przepisem art. 30b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowanie stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z tymi umowami jest możliwe pod warunkiem posiadania przez podatnika certyfikatu rezydencji (czyli dokumentu wystawionego przez administrację podatkową obcego państwa, poświadczającą miejsce zamieszkania). W pierwszej kolejności należy zatem sprawdzić, czy Polskę i państwo, w którym podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, łączy umowa o unikaniu podwójnego podatkowania, zgodnie z którą podatek mógłby być pobrany według niższej stawki, albo w ogóle nie byłby płacony w Polsce. Jeśli takiej umowy nie ma albo też nie wynika z niej zwolnienie z podatku w Polsce, podatek należy zapłacić oraz złożyć zeznanie PIT-38. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że prawdopodobnie przepisy drugiego państwa mogą przewidywać odliczenie podatku zapłaconego w Polsce od podatku zapłaconego w tym innym państwie. Przepisy polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych taką możliwość właśnie przewidują - dla osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Zgodnie z art. 30b ust. 5a ww. ustawy, jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, osiąga dochody, o których mowa, zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą (zasadę tę stosuje się również w sytuacji, gdy dochody te uzyskiwane są wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej). Być może przepisy prawa podatkowego państwa, w którym podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, statuują podobną zasadę.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?