Płacenie składek ZUS a staż pracy

Pytanie:

"Czy okres pracy gdy nie były płacone składki ZUS przez pracodawcę, mimo składanych deklaracji ZUS będzie się liczył pracownikowi do stażu pracy? Jakie ma to znaczenie dla naliczania emerytury? Jeżeli pracownik zgłosi do ZUS że pracodawca nie odprowadzał składek, to czy Zus poinformuje płatnika od kogo ma informacje o nieopłaconych składkach?"

Odpowiedź prawnika: Płacenie składek ZUS a staż pracy

Staż pracy wymagany do nabycia uprawnień emerytalnych liczony jest nie od okresu opłacania składek, lecz od daty widniejącej na zgłoszeniu przez pracodawcę pracownika do ubezpieczeń społecznych do dnia jego wyrejestrowania. Pracownik nie ma bowiem wpływu na to czy pracodawca opłaca za niego składki czy nie. Fakt nieopłacenia składek ma jednak kolosalne znaczenie dla wysokości późniejszej emerytury, gdyż ZUS nie otrzymując pieniędzy od płatnika nie może przekazać ich funduszowi emerytalnemu i w ten sposób na Pana koncie nie przybywa oszczędności. Wyjściem jest jak najszybsze poinformowanie ZUS o nierzetelnym pracodawcy, aby można było rozpocząć egzekucję zaległych składek. Jeśli obawia się Pan ewentualnych konsekwencji takiego zawiadomienia proszę skargę złożyć anonimowo.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika