Plan zagospodarowania przestrzennego
Pytanie:
"Z tego co mi wiadomo, wygasły stare plany zagospodarowania przestrzennego. Zatwierdzenie przez Radę Miasta nowego planu trwa od czasu, kiedy wygasły stare plany. Czy mogę się ubiegać o warunki zabudowy mimo, że nie ma nowego planu, czy należy czekać na nowy plan? Ile czasu ma urząd na ogłoszenie nowego planu? Jaka ustawa reguluje przygotowanie takiego planu?"
Odpowiedź prawnika: Plan zagospodarowania przestrzennego
Sporządzenie planu zagospodarowania reguluje Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tą ustawą, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed dniem 1 stycznia 1995 r., utraciły moc z dniem 31 grudnia 2003 r. Ustawa nie określa terminu sporządzenia przez gminę nowego planu, zobowiązuje jedynie do sporządzenia przez gminę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w terminie do dnia 11 lipca 2004 r. Studium to musi być uwzględniane przy sporządzaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku braku planu miejscowego, zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga wydania decyzji o warunkach zabudowy. Wydanie takiej decyzji nie jest wymagane do tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę. Sposób ustalania w decyzji o warunkach zabudowy, wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję taką wydaje wójt, burmistrz lub prezydent, a w odniesieniu do terenów zamkniętych tj. tereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych- wojewoda.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?