Podatek i składka ZUS od ekwiwalentu za pranie

Pytanie:

"Pracownicy są zobowiązani do wykorzystywania ubrań służbowych. Sami natomiast dbają o ich czystość. W zamian za to miesięcznie otrzymują 12 zł tytułem ekwiwalentu za pranie odzieży. Czy taki ekwiwalent jest zwolniony z podatku i ZUS?"

Odpowiedź prawnika: Podatek i składka ZUS od ekwiwalentu za pranie

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwanych dalej "składkami", stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne nie wchodzi między innymi wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej. Zatem za ten ekwiwalent nie jest naliczana składka.

Zgodnie natomiast z regulacją zawartą w kodeksie pracy pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze. Pracodawca może także ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników za ich zgodą własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nie dotyczy to stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi bądź promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Jeżeli pracownik używa własnej odzieży i obuwia roboczego pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ceny.

Nowelizacja dotychczasowych przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonana 1 stycznia 2005 r. określiła bardzo szeroko charakter zwolnień z podatku, związanych z zasadami przyznawania świadczeń rzeczowych dla pracowników. Określiła, że zwolnione są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kobieta 2011-12-29 23:46:59

    Pracuje w banku.Do tej pory pracodawca wypłacał nam ekwiwalent za pranie odziezy (ktora nam dał) w tej chwili kaze nam uzywac własnej i od stycznia 2010 nie bedzie wpłacał juz ekwiwalentu.Czy jest to zgodne z prawem???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika