Podatek liniowy z działalności a umowa o pracę
Pytanie:
"Pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę i z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie (opodatkowane na zasadach ogólnych). Jednocześnie prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy na rzecz firmy (oraz kilku innych) usługi rozliczane na podstawie faktury. Czy w ramach działalności gospodarczej może wybrać opodatkowanie stawka liniową 19%? W jaki sposób rozlicza się na koniec roku?"
Odpowiedź prawnika: Podatek liniowy z działalności a umowa o pracę
Pracownik świadczący w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej usługi na rzecz pracodawcy może skorzystać z liniowej 19% stawki podatku liniowego pod warunkiem, że w ramach działalności gospodarczej nie świadczy na rzecz pracodawcy usług (czynności), które:
- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
w ramach stosunku pracy. Ograniczenie takie wprowadza art.9a ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami).
Jeżeli zatem w ww. okresie zakres usług nie pokrywa się z zakresem obowiązków pracowniczych, to brak jest przeszkód w opodatkowaniu działalności gospodarczej podatkiem liniowym.
Pracownik prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym z końcem roku składa PIT-37 i PIT-36L, albo też składa PIT-36L, a pracodawca rozlicza jego przychody ze stosunku pracy w PIT-40.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?