Podatek od dochodów z działalności MLM

Pytanie:

"Uzyskuję dochody z działalności MLM, nie posiadam zgłoszonej firmy. Czy mam obowiązek zgłoszenia dochodów do urzędu skarbowego? A jeżeli tak to czy robię to raz w roku czy na bieżąco? Czy jest określona wysokość dochodów, która podlega obowiązkowi podatkowemu i zgłaszania tego urzędowi skarbowemu? "

Odpowiedź prawnika: Podatek od dochodów z działalności MLM

MLM to metoda sprzedaży, której cechą charakterystyczną jest to, że nabywca danego towaru jednocześnie z chwilą nabycia towaru nabywa prawo sprzedaży tegoż produktu w zamian za prowizję lub odsetki od obrotu. Określenie MLM funkcjonuje też jako: marketing wielopoziomowy, marketing sieciowy. Struktura MLM ma kształt piramidy.

MLM kierowane jest do dwóch grup odbiorców:

  • osób prywatnych, które nabywają dane produkty tylko i wyłącznie na własne potrzeby oraz

  • osób chcących nabywać towary w celu ich dalszej dystrybucji, czyli innymi słowy dla osób zamierzających prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu. Działalność w tym zakresie cieszy się w Polsce, w ostatnich latach, coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej firm działa na rynku w systemie MLM.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że czerpie Pan zyski z uczestnictwa w strukturze MLM, zajmując się sprzedażą w sposób zorganizowany i profesjonalny. Oznacza to, że powinien Pan zarejestrować działalność gospodarczą w stosownej ewidencji, tj. ewidencji działalności gospodarczej i dokonywać rozliczenia dochodu w sposób przewidziany dla przedsiębiorców.

Podatnik może wybrać różne formy opodatkowania uzyskanych przez siebie dochodów. Najpopularniejszą formą są zasady ogólne, zgodnie z którymi podatek jest określany wg progresywnych stawek podatkowych: 19%, 30%, 40% mających zastosowanie w zależności od wysokości uzyskiwanego dochodu. W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych podatnik ma obowiązek składać deklarację na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni – w ten sposób należy składać deklaracje za okres od stycznia do listopada. Zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad uiszcza się w terminie do 20 grudnia, bez składania deklaracji. Niemniej, w niektórych przypadkach podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji. Ma to miejsce wówczas, gdy podatnik, licząc narastająco od początku roku, nie osiągnie dochodu (przychód – koszty), który pociąga za sobą obowiązek podatkowy. Obecnie obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości 2 789,68 zł. Do momentu, w którym podatnik nie przekroczy tej kwoty, nie ma obowiązku składać deklaracji PIT-5. Po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie roczne o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) PIT-36 w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku po roku podatkowym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika