Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podstawę opodatkowania stanowi dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa.
Jak stanowi art. 4 ust. 2 wskazanej wyżej ustawy powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.
Zatem opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega cała powierzchnia użytkowa budynku - zarówno podpiwniczenie (również wykorzystywane jako garaż, niezależnie od tego, czy posiada okna), parter i poddasze. Jeżeli wysokość piwnicy lub poddasza jest mniejsza niż 2,20 m stosować się będzie ograniczenia wynikające z powołanego wyżej art. 4 ust. 2 ustawy.
Wątpliwości budzi dobudowana (przez przedłużenie dachu do ziemi) drewutnia. Wydaje się, iż jeśli jest to dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, to jego powierzchnia powinna być wliczona do powierzchni użytkowej budynku. Jeżeli natomiast jest to jedynie przedłużenie dachu wynikające z jego konstrukcji, a drewno jest składowane na ziemi, tylko że pod dachem, to jego powierzchnia nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej.