Podatek od gruntu pod domkiem

Pytanie:

Osoba fizyczna jest właścicielem gruntu sklasyfikowanego w Ewidencji Gruntów i Budynków jako grunty orne klasy VI, na którym stoi budynek letniskowy o pow. użytkowej 30 m2. Jak opodatkować grunt podatkiem rolnym czy od nieruchomości?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Opisana kwestia może budzić wątpliwości. Od dawna bowiem sporne jest, czy decydujące powinny być zapisy ewidencji gruntów i budynków, czy faktyczne korzystanie z gruntu. Dotychczas dominujące w orzecznictwo było stanowisko, że decyduje jednak ewidencja, zatem jeśli grunt jest zaklasyfikowany jako orny, podlegałby opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Być może powyższą linię orzeczniczą zmienią wyroki WSA w Gliwicach z dni 11 stycznia 2012 r., I SA/Gl 686/11, I SA/Gl 687/11, I SA/Gl 688/11, w których wskazano, iż wprawdzie podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, to jednak przypisanie ewidencji gruntów i budynków decydującej roli przy wymiarze podatku od nieruchomości jest działaniem prawidłowym. Powołane orzeczenia są nieprawomocne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

@

2.3.2014 11:7:11

Re: Podatek od gruntu pod domkiem

Co to za prawo na ,,być może" bez prawomocności.Celowy bałagan administracji aby gminy mogły dowolnie strzyc obywatela według swojego uznania.Tak więc trzeba się szarpać z gminą już 6 lat,tracić zdrowie i dopiero zamknięcie wójta za korupcję pozwala powoli prostować sprawy w/g prawa z wielkim wysiłkiem. Urzędnik za nic do błędów sie nie przyzna.Zaden sąd administracyjny nie ma prawa orzec winy samorządowca a nawet żeby go skazać na 12 pensji kary trzeba spełnić litanię zastrzeżeń niewykonalnych w praktyce.To święte krowy do skazania tylko przez sąd cywilny ale na podstawie wcześniejszego wyroku sądu karnego,administracyjnego lub wniosku prokuratora. Prawo UPOL jest wieloznaczne i każda gmina stosuje go jak chce.Nie ma nad tym żadnej konroli NIK czy RIO.

ccicci

1.3.2014 18:59:42

Re: Podatek od gruntu pod domkiem

Jakieś mętne, to tłumaczenie. Czy domek został postawiony nielegalnie? Normalnie w momencie otrzymania pozwolenia na budowę dostaje się jednocześnie decyzję o wyłączeniu z produkcji rolnej obszaru wskazanego do zainwestowania czyli zabudowy wraz dojazdem. Za ten wyłączony obszar płaci się podatek od nieruchomości, za resztę rolny. Bez wyłączenia z produkcji rolnej można zabudować grunty będące częścią gospodarstwa rolnego i wtedy za całą powierzchnię gruntów płaci się podatek rolny.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY