e-prawnik.pl Porady prawne

Podatek od gruntu pod domkiem

Pytanie:

Osoba fizyczna jest właścicielem gruntu sklasyfikowanego w Ewidencji Gruntów i Budynków jako grunty orne klasy VI, na którym stoi budynek letniskowy o pow. użytkowej 30 m2. Jak opodatkować grunt podatkiem rolnym czy od nieruchomości?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podatek od gruntu pod domkiem

8.6.2012

Opisana kwestia może budzić wątpliwości. Od dawna bowiem sporne jest, czy decydujące powinny być zapisy ewidencji gruntów i budynków, czy faktyczne korzystanie z gruntu. Dotychczas dominujące w orzecznictwo było stanowisko, że decyduje jednak ewidencja, zatem jeśli grunt jest zaklasyfikowany jako orny, podlegałby opodatkowaniu podatkiem rolnym.

Być może powyższą linię orzeczniczą zmienią wyroki WSA w Gliwicach z dni 11 stycznia 2012 r., I SA/Gl 686/11, I SA/Gl 687/11, I SA/Gl 688/11, w których wskazano, iż wprawdzie podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, to jednak przypisanie ewidencji gruntów i budynków decydującej roli przy wymiarze podatku od nieruchomości jest działaniem prawidłowym. Powołane orzeczenia są nieprawomocne.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Podatek od gruntu pod domkiem

@

2.3.2014 11:7:11

Re: Podatek od gruntu pod domkiem

Co to za prawo na ,,być może" bez prawomocności.Celowy bałagan administracji aby gminy mogły dowolnie strzyc obywatela według swojego uznania.Tak więc trzeba się szarpać z gminą już 6 lat,tracić zdrowie i dopiero zamknięcie wójta za korupcję pozwala powoli prostować sprawy w/g prawa z wielkim wysiłkiem. Urzędnik za nic do błędów sie nie przyzna.Zaden sąd administracyjny nie ma prawa orzec winy samorządowca a nawet żeby go skazać na 12 pensji kary trzeba spełnić litanię zastrzeżeń niewykonalnych w praktyce.To święte krowy do skazania tylko przez sąd cywilny ale na podstawie wcześniejszego wyroku sądu karnego,administracyjnego lub wniosku prokuratora. Prawo UPOL jest wieloznaczne i każda gmina stosuje go jak chce.Nie ma nad tym żadnej konroli NIK czy RIO.

Re: Podatek od gruntu pod domkiem

ccicci

1.3.2014 18:59:42

Re: Podatek od gruntu pod domkiem

Jakieś mętne, to tłumaczenie. Czy domek został postawiony nielegalnie? Normalnie w momencie otrzymania pozwolenia na budowę dostaje się jednocześnie decyzję o wyłączeniu z produkcji rolnej obszaru wskazanego do zainwestowania czyli zabudowy wraz dojazdem. Za ten wyłączony obszar płaci się podatek od nieruchomości, za resztę rolny. Bez wyłączenia z produkcji rolnej można zabudować grunty będące częścią gospodarstwa rolnego i wtedy za całą powierzchnię gruntów płaci się podatek rolny.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ