Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Nie ulega wątpliwości, że przedszkole mieści się w zakresie pojęcia szkoły na gruncie ustawy o systemie oświaty. Zważywszy, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, posługując się pojęciem szkoły, nie definiuje znaczenia tego terminu, należy odwołać się do słownika używanego w ustawie o systemie oświaty. Biorąc pod uwagę powyższe, przedszkole mieści się w zakresie pojęcia szkoły w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Tym niemniej nie zmienia to stanu rzeczy istotnego w sprawie.
Po pierwsze, zwolnienie podmiotowe przedszkola nie miałoby w tym przypadku znaczenia, musi ono bowiem dotyczyć podatnika. W tym przypadku podatnikiem nie jest przedszkole tylko właściciel nieruchomości.
Zastosowanie przepisów dotyczących zwolnienia podmiotowego mogłoby mieć zastosowanie jedynie wówczas, gdyby właścicielem nieruchomości był Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego (art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Przedszkole byłoby w takim przypadku podatnikiem i dopiero wówczas należałoby rozważać w ogóle kwestię, czy objęte jest zakresem zwolnienia podmiotowego.
Po wtóre, zwolnienie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy dotyczy jedynie tych podmiotów, które posiadają przedmiot opodatkowania na podstawie określonych w przepisie tytyłów prawnych. Przedszkole będące posiadaczem zależnym nieruchomości na podstawie umowy najmu nie byłoby zwolnione od podatku.