Podatek od nieruchomości zabytkowych
Pytanie:
"Spółka Cywilna nabyła prawo wieczystego użytkowania nieruchomości zabudowanej w celu wykorzystywania w działalności gospodarczej. Nieruchomość położona jest na obszarze strefy historycznego założenia urbanistycznego miasta X wpisanego do rejestru zabytków pod nr 1...9/A. Na nieruchomości znajdują się różne budynki (które wg konserwatora mogą być wyburzone) ale jest jeden budynek będący pod ochroną konserwatorską. Akurat ten budynek nie jest wykorzystywany w działalności stoi pusty. Czy można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości i na jakiej podstawie? Czy może być zwolnienie tylko na/za czas remontu tzn. jego niewykorzystywania w działalności? Proszę o wyjaśnienie z podaniem na jakie przepisy należy się powołać? Jaka jest procedura uzyskania tego zwolnienia jakie dokumenty? "
Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości zabytkowych
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące m.in. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych lub użytkownikami wieczystymi gruntów.
Jak rozumiem budynek, o który chodzi znajduje się pod opieką konserwatorską, ale nie jest indywidualnie wpisany do rejestru zabytków.
Gdyby chodziło o budynek indywidualnie wpisany do rejestru zabytków, to takie budynki, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku od nieruchomości i opłatach lokalnych, są zwolnione spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości, o ile nie są wykorzystywane na cele prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeśli więc ta nieruchomość zostanie wpisana indywidualnie do rejestru zabytków, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego, pod warunkiem jej utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków;
Przesłanką zwolnienia od podatku od nieruchomości jest więc utrzymanie i konserwacja takiego budynku zabytkowego.
Zwolnienie nie dotyczy jednak, o czym należy pamiętać, części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Skorzystanie ze zwolnienia nie oznacza jednak, że podatnik nie ma obowiązku składania informacji i deklaracji wymaganych przez ustawę o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 10 ww. ustawy, obowiązek składania informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz deklaracji na podatek od nieruchomości, o którym mowa w ust. 6 i w ust. 9 pkt 1, dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień od podatku.
Ustawa nakłada w tym zakresie różne obowiązki na osoby fizyczne oraz na pozostałych podatników. W przypadku osób fizycznych, są one obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania. Z kolei osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane:
- składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,
- odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w trakcie roku, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia,
- wpłacać obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.
Jeżeli jednak nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości (oraz opłacają podatek, jeśli taka konieczność zaistnieje) na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?