Podatek od odsetek dla obcokrajowca

Pytanie klienta:

""Obcokrajowiec z kraju Unii Europejskiej otrzymuje w RP z konta bankowego odsetki, od których jest automatycznie przez bank pobierany podatek. Czy pomimo tego musi dany dochód jeszcze raz opodatkować w swoim kraju?""

Odpowiedź prawnika:

Sposób opodatkowania odsetek pochodzących z Polski i wypłacanych osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w innym państwie jest regulowany umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska zawarła z państwem miejsca zamieszkania/siedziby podatnika.

Polskie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowią na ogół, że odsetki powstające w jednym z umawiających się państw i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim państwie, mogą być opodatkowane również w tym drugim państwie; Przy czym umowy na ogół określają granicę opodatkowania odsetek w państwie, w którym odsetki powstają (w Polsce), np. w umowie z Niemcami podatek pobrany w państwie, gdzie odsetki powstają nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek, w umowie z Włochami - podatek ustalony w ten sposób nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych odsetek.

Reasumując, odsetki mogą być na ogół opodatkowane zarówno w Polsce (w kraju gdzie powstają), najczęściej w ograniczonym zakresie, jak i w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika, przy czym należy dokonać analizy konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a państwem miejsca zamieszkania/siedziby podatnika.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.