Podatek od spadków-przepisy przejściowe
Pytanie:
"Mam pytanie związane ze stwierdzeniem nabycia spadku po mojej mamie, która zmarła 1 sierpnia 2006. Nie było testamentu. W skład spadku wchodzi dom 200 m i działka 1300 m. Jedynymi spadkobiercami jestem ja i moja siostra (zgodnie dzielimy się po połowie, ojciec też już nie żyje). 26 października odbyła się rozprawa spadkowa i teraz czekamy na orzeczenie sadu. Jednak sąd nie poinformował nas o tym, że od spadku trzeba zapłacić podatek, a niedawno usłyszałem, że od nowego roku ma wejść w życie uchwała o zniesieniu tego podatku. Czy w takim razie mamy sie wstrzymać ze stwierdzeniem nabycia spadku, a jeśli tak, to w jaki sposób? "
Odpowiedź prawnika: Podatek od spadków-przepisy przejściowe
Mająca wejść z życie nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn, przewiduje, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo ojczyma i macochę, o czystej wartości nieprzekraczającej w ciągu życia nabywcy 1 000 000 zł od tej samej osoby lub po tej samej osobie, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, zapisu lub dalszego zapisu w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku po spełnieniu wskazanych w ustawie warunków.
Zgodnie z przepisem przejściowym art. 3 projektu ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, w które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy „starej” ustawy o podatku od spadków i darowizn (z zastrzeżeniami, które nie dotyczą przedstawionej sytuacji). Natomiast o tym, kiedy nabywa się spadek decydują przepisy prawa spadkowego. Zgodnie z art. 925 kc, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Wprawdzie na złożenie oświadczenia o przyjęciu (z którym to oświadczeniem przepisy prawa podatkowego wiążą obowiązek podatkowy) lub odrzuceniu spadku, spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu do spadku (upływ tego terminu jest równoznaczny z przyjęciem spadku), jednak spadkobierca, który nie odrzucił spadku nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy.
Zatem, skoro przepisy przejściowe wiążą obowiązek stosowania „starej” ustawy o podatku od spadków i darowizn nie z chwilą powstania obowiązku podatkowego (tak jak czynią to przepisy dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych), lecz z chwilą nabycia własności rzeczy i praw majątkowych to decydującą datą jest data śmierci spadkodawcy – i jeżeli wypadła ona przed dniem wejścia w życie nowelizacji (która ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.), stosujemy przepisy dotychczasowe, a zatem mniej korzystne dla spadkobierców. Kwestię wysokości tego podatku, a także najważniejszych ulg na chwilę obecną przedstawia artykuł: Podatek od spadków
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?