Podatek PCC od zmiany umowy spółki jawnej

Pytanie:

"Do spółki jawnej przystępuje trzeci wspólnik. Jego wkładem będzie świadczenie usług na rzecz spółki. Wkład został wyceniony na 175 000 zł. Jakiej wysokości podatek PCC trzeba zapłacić (wartość kapitałowa spółki nie wzrosla)? "

Odpowiedź prawnika: Podatek PCC od zmiany umowy spółki jawnej

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeśli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania. W przypadku umowy spółki, za jej zmianę w spółce jawnej uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych., Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). W tym przypadku podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki. Jak już jednak wspomniano wyżej, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie tylko wtedy, kiedy wniesienie wkładu spowoduje zwiększenie majątku spółki. Jeśli zatem wniesienie wkładu polegającego na świadczeniu usług na rzecz spółki jest dopuszczalne i nie powoduje wzrostu majątku spółki, podatku płacić nie trzeba. W razie, gdyby ww. wkład powodował taki wzrost, podatek wyniósłby 0,5% podstawy opodatkowania, tj. 0,5% wartości wkładów zwiększających majątek spółki (175.000 zł), czyli 875 zł.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika