Podatek z odsetek osoby prawnej nierezydenta

Pytanie:

"Osoba prawna, kanadyjska firma XYZ Ltd., założyła konto w banku w Polsce, celem finansowania innego podmiotu działalności gospodarczej w Polsce. XYZ Ltd. posiada certyfikaty rezydencji kanadyjskiej na Polskę z Min. Fin. Kanady (Certificate of Residency). Osoba prawna XYZ Ltd. posiada więc status nierezydenta podatkowego w Polsce. XYZ Ltd. nie posiada siedziby w Polsce i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej w Polsce. XYZ Ltd. i polski podmiot nie maja żadnych powiązań poza osobistymi. Dwa różne banki w Polsce podają mi bardzo rozbieżne wykładnie. Jeden bank twierdzi, że XYZ Ltd. podlega zryczałtowanemu opodatkowaniu odsetek w Polsce w wys. 20% lub 15% jeżeli istnieje certyfikat rezydencji. Podaje podstawę prawną Dz. U z 2000 r. Nr 54 poz.654 ze zm. Cytuję: \"Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. Na mocy przepisów tejże Ustawy osoby prawne /firmy/nierezydenci płacą zryczałtowany podatek z tytułu odsetek wypłacanych im przez Bank w wysokości 20% co do zasady. Istnieją wyjątki do których należą: ambasady, konsulaty, szkoły i instytuty przedstawicielstw dyplomatycznych organizacje międzynarodowe oraz POŁOŻONE W POLSCE ODDZIAŁY ZAGRANICZNEJ OSOBY PRAWNEJ\". Inny bank twierdzi wręcz przeciwnie, że przychody z tytułu odsetek XYZ Ltd. nie podlega opodatkowaniu w Polsce jako że XYZ Ltd. jest nierezydentem podatkowym w Polsce. Czy odsetki pochodzące z lokaty firmy XYZ Ltd. w banku w Polsce podlegają zryczałtowanemu podatkowi z tytułu odsetek w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Podatek z odsetek osoby prawnej nierezydenta

Rozbieżności pomiędzy bankami odnośnie opodatkowania bądź braku opodatkowania w Polsce odsetek powstających z tytułu posiadania lokaty bankowej przez kanadyjską spółkę (kanadyjskiego rezydenta podatkowego) wynikają prawdopodobnie z odmiennego kwalifikowania tych dochodów przez każdy z banków na gruncie Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 4 maja 1987 r.

Bank, który twierdzi, że odsetki nie są opodatkowane w Polsce kwalifikuje je zapewne do dochodów z działalności gospodarczej (zysków przedsiębiorstw) i wówczas rzeczywiście dochody takie nie powinny być opodatkowane w Polsce. Z kolei bank, który twierdzi, że odsetki są opodatkowane w wysokości 15% (o ile spółka przedłożyła certyfikat rezydencji z kanady) zapewne kwalifikuje te dochodu jako dochody z odsetek.

W praktyce trudno jednoznacznie ocenić, który bank ma rację. Na pewno oba banki dysponują opiniami w tym zakresie, być może nawet interpretacjami indywidualnymi wydanymi przez Ministra Finansów. Wydaje się jednak, iż skoro wskazana umowa przewiduje szczególne zasady opodatkowania odsetek (które są szczególnym rodzajem zysków przedsiębiorców), to jednak racja leży po stronie banku, który jednak chce pobrać podatek w Polsce.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika