Podpis na zeznaniu CIT-8

Pytanie:

"W spółce z o.o. nie ma zarządu, gdyż jego członkowie zrezygnowali. Nie ma też jeszcze ustanowionego kuratora. Spółka zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych do końca marca winna złożyć zeznanie roczne CIT-8. Czy takie zeznanie może podpisać ktoś z pracowników spółki z o.o. np. główny księgowy? Jak rozwiązać taką sytuację?"

Odpowiedź prawnika: Podpis na zeznaniu CIT-8

Podpisywanie deklaracji podatkowych (w tym zeznania rocznego CIT-8) mieści się z zakresie reprezentacji spółki, jest to bowiem oświadczenie złożone za spółkę na zewnątrz i jako takie powinno być podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji przyjętymi w umowie spółki z o.o. i uwidocznionymi w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak stanowi art. 80a Ordynacji  podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy. Jeżeli przepisy prawa podatkowego wymagają podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby. W kwestiach dotyczących pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu podatkowym. Zgodnie z art. 80b Ordynacji  podatkowej, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika, płatnika lub inkasenta z obowiązku podpisania deklaracji.

Oczywiście w przypadku spółki kapitałowej powyższego pełnomocnictwa musi udzielić zarząd spółki. Natomiast jeśli członkowie zarządu zrezygnowali z funkcji i nie udzielił wcześniej nikomu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji w imieniu spółki i nie ustanowiono jeszcze kuratora, spółka faktycznie nie może składać deklaracji podatkowych. Podpisanie deklaracji przez pracownika spółki nie posiadającego stosownego pełnomocnictwa będzie bezskuteczne, gdyż dokonane przez osobę nieuprawnioną do reprezentacji spółki.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika