Podstawy odwieszenia zawieszonej kary

Pytanie klienta:

""Czy skazanemu na 2 lata w zawieszeniu na 4 lata z art. 278 i in., który spłacił koszty sądowe oraz grzywnę zasądzoną przez Sąd, może zostać odwieszone wykonywanie kary pozbawienia wolności, jeśli nie spłaci w całości kwoty zasądzonej dla pokrzywdzonego (okres naprawienia szkody wynosi 2 lata od uprawomocnienia się wyroku). Kiedy może nastąpić to odwieszenie? Czy sąd może odrzucić wniosek kuratora, jeśli ten po tych 2 latach domagać się będzie z urzędu odwieszenia kary za niewypełnienie nakazów w wyroku?""

Odpowiedź prawnika:

Sąd zarządza wykonanie kary obligatoryjnie (zatem musi), jeżeli skazany w okresie próby popełni podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Tutaj do takiej sytuacji nie doszło. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone wyżej (czyli np. nieumyślne) albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych. Naprawienie szkody jest środkiem karnym. Zatem Sąd może odwiesić orzeczoną karę. Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Okres zatem możliwości odwieszenia nałożonej kary upływa po 6 miesiącach od upłynięcia 4 letniego okresu próby (zawieszenia). Wniosek kuratora nie odrzuci sąd z powodu, iż został wniesiony po dwóch latach. Po tym okresie bowiem doszło do niespełnienia orzeczonego środka karnego. Nie wyłącza to jednak możliwości, że Sąd takiego wniosku nie uwzględni. Bowiem jak mówi przepis Sąd może odwiesić a zatem nie musi.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.