Podział majątku małżonków po rozwodzie

Pytanie:

"Jestem 6 lat po rozwodzie (bez orzekania o winie ).W obecnej chwili chcę wystąpić o podział majątku. W tym wypadku majątek, który chcę podzielić to mieszkanie lokatorskie (spółdzielnia mieszkaniowa ), które zostało nam przyznane w trakcie trwania małżeństwa. Czy mam prawo do połowy wartości mieszkania (jeżeli nie zgadzamy się na jego podział)? Według jakich kryteriów należy określić wartość mieszkania, które jest mieszkaniem spółdzielczym?Jestem jej członkiem i głównym lokatorem mieszkania. Jakie w związku z powyższym muszę wykonać czynności? "

Odpowiedź prawnika: Podział majątku małżonków po rozwodzie

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Jeżeli małżonkowie nie dokonają czynności, o których mowa wyżej, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Z Pańskiego pytania nie wynika by taka uchwała została podjęta, a zatem prawo jeszcze nie wygasło. Aby uzyskali Państwo od spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego musi wygasnąć. Wygasa ono z chwilą ustania członkostwa. Wówczas w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia zwraca zgodnie z postanowieniami statutu osobie uprawnionej wniesiony wkład mieszkaniowy albo jego wniesioną część, zwaloryzowane według wartości rynkowej lokalu. W rozliczeniu tym nie uwzględnia się długu obciążającego członka z tytułu przypadającej na niego części zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu na sfinansowanie kosztów budowy danego lokalu wraz z odsetkami. Warunkiem wypłaty wartości wkładu mieszkaniowego albo jego części jest opróżnienie lokalu. Nie jest zatem istotna wartość samego mieszkania, ale wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego (waloryzacja przypada na dzień rozwodu - podział dotyczy bowiem majątku wspólnego, a nie jego wartości po rozwodzie). To właśnie ten zwaloryzowany wkład mieszkaniowy będzie podlegał podziałowi między Panem a Pana byłą żoną.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ma 2015-02-26 19:22:23

    napisane zostało, że " [nie jest istotna wartość samego mieszkania, ale wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego (waloryzacja przypada na dzień rozwodu - podział dotyczy bowiem majątku wspólnego, a nie jego wartości po rozwodzie]- proszę podać choćby jedno orzeczenie Sądu które w tym dziesięcioleciu rozliczenie wartości wkładu spółdzielczo-lokatorskiego mieszkania dokonane zostałoby wedłg takiego rozsrzygnięcia to zapłace za nie traktując to jako poradę prawną.

  • Ewa 2011-12-28 13:00:56

    czy do rozliczenia między rozwiedzionymi bierze się wartość rewaloryzacji jaka była na dziń rozwodu np 40% nawet gdy po rozwodzie zrewaloryzowano na 70% (cena m2 aktualna)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika