Pokrycie strat w spółce z o.o.
Pytanie:
"Spółka z o.o. w pierwszym roku działalności przyniosła stratę. Kapitał zakładowy spółki jest wyższy od minimalnych wymagań określonych kodeksem spółek handlowych. W jaki sposób jest pokrywana strata spółki? Czy może to nastąpić z kapitału zakładowego, jeżeli nie będzie wiązać się z obniżeniem poniżej wymagań kodeksowych? Jeżeli tak, czy następuje tym samym obniżenie kapitału zakładowego i powinny być podjęte uchwały w tym zakresie i zmiany w umowie (wpis do KRS) dotyczące kapitału spółki? "
Odpowiedź prawnika: Pokrycie strat w spółce z o.o.
O pokryciu straty decyduje uchwała zwyczajnego zgromadzenia wspólników, chyba że umowa spółki wyłączyła tę kwestię spod kompetencji zgromadzenia wspólników (art. 231 par. 2 pkt 2 kodeksu spółek handlowych). W pierwszej kolejności należy wskazać, że strata bilansowa może być pokryta ze środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z odpowiednimi postanowieniami kodeksu spółek handlowych, obejmuje on nadwyżkę powstałą w razie objęcia udziału po cenie wyższej od wattości nominalnej oraz dopłaty. Gdy brak jest środków w kapitale zapasowym spółki, uchwała wspólników podjęta bezwzględną większością oddanych głosów może zarządzić dopłaty do spółki - jest to jednak możliwe tylko w przypadku, jeżeli umowa spółki przewiduje możliwość wniesienia dopłat.
Pokrycie straty w drodze obniżenia kapitału zakładowego spółki wiąże się z wszelkimi wymogami przewidzianymi w ksh dla skuteczności obniżenia. Warto pamiętać, że nie można obniżyć kapitału zakładowego spółki poniżej wartości przewidzianych prawem (50.000 zł - minimalnej wysokości kapitału zakładowego spółki oraz 500 zł jako minimalnej wartości nominalnej udziału).
Nadzwyczajną sytuację przewiduje treść art. 233 par. 1 ksh. Jeżeli bilans sporządzony przez zarząd wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego, zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?