Pokrzywdzony jako świadek w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Zostałem wezwany do prokuratury jako świadek w sprawie o przestępstwo z art. 231 par. 1 kk i inne. Uważam się w tej sprawie za pokrzywdzonego. Obawiam się, że jako świadek nie będę miał dostępu do akt i nie będę zorientowany w całości sprawy, a prokuratura być może po raz kolejny odmówi wszczęcia śledztwa. Dodatkowo pokrzywdzony ma prawo starać się o adwokata. Dodam jeszcze, że jest to zapewne wznowienie śledztwa, na które pisałem zażalenie na odmowę przyjęcia zażalenia w lipcu 2007 r, a więc ponad 6 miesięcy temu. W tej sprawie miałem już status pokrzywdzonego, ale w tracie postępowania ten status został mi zabrany i odmówiono wszczęcia śledztwa. Po napisaniu zażalenia dołączyłem jeszcze dwa pisma do sprawy z nowymi okolicznościami w zgłoszonej sprawie. Czy mogę domagać przesłuchania w charakterze pokrzywdzonego?"
Odpowiedź prawnika: Pokrzywdzony jako świadek w postępowaniu karnym
Wezwanie w charakterze świadka nie jest jednoznaczne z pozbawieniem strony statusu pokrzywdzonego. Otóż, pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 § 1 Kodeksu postępowania karnego). Jednocześnie pokrzywdzony jest stroną w postępowaniu przygotowawczym (art. 299 § 1 kpk). Pokrzywdzony może wystąpić także w innej procesowej roli – świadka - jeżeli zostanie wezwany do złożenia zeznań. Tak jest zapewne w Pana przypadku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?