Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Strona wnosząc apelację może się powołać na każdy zarzut, który według niej uzasadnia zmianę wydanego orzeczenia. Wnosząc apelację strona może nawet nie powoływać żadnych konkretnych uchybień, ograniczając się jedynie do stwierdzenia naruszenia prawa wydanym orzeczeniem i żądając zmiany lub uchylenia wyroku.
Sąd nie jest związany w postępowaniu sądowym swoim postanowieniem dowodowym i może je uchylić lub zmienić stosownie do okoliczności. Samo wezwanie na rozprawę osoby w charakterze świadka nie wyklucza zmiany postanowienia sądu i pominięcia tego dowodu jako nieistotnego dla wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, a nawet po przesłuchania świadka pominięcia tego dowodu. Oczywiście swoboda w ocenie materiału dowodowego nie oznacza dowolności, a odmowa przeprowadzenia dowodu przez sąd musi mieć dostateczne uzasadnienie. Tak więc powołanie się na odmowę przeprowadzenia dowodu może stanowić podstawę apelacji.
Samo niestawiennictwo świadka w sądzie na rozprawie nie obliguje sądu do pominięcia tego środka dowodowego. W razie niestawiennictwa świadka na rozprawie sąd może nałożyć na świadka grzywnę, wyznaczyć kolejny termin przesłuchania i wezwać ponownie świadka na rozprawie celem przesłuchania. Sam fakt niestawiennictwa świadka na przesłuchanie nie jest więc jeszcze wystarczającym powodem do pominięcia tego dowodu przez sąd.