Pominięcie wskazanego świadka
Pytanie:
"W odpowiedzi na pozew, jaki wystosował do mnie adwokat byłego męża, wniosłam m.in. o przesłuchanie świadka. Osoba ta widziała wiele rzeczy, jest bezstronna. Jest to osoba zamieszkująca w Niemczech, więc wnioskowałam o przesłuchanie przez sąd niemiecki. Sąd rejonowy pominął tą kwestię. Jako świadków powołał tylko osoby wskazane przez powoda, a mój świadek jako osoby pozwanej został pominięty. Czy pominięcie mojego świadka jest w jakiś sposób uzasadnione? Czy sąd wybiera sobie sam świadków, których chce przesłuchać? Czy świadkowie powoda są ważniejsi niż pozwanego?"
Odpowiedź prawnika: Pominięcie wskazanego świadka
Sądy zazwyczaj nie odmawiają przeprowadzenia wskazanego dowodu, chyba że okoliczność jest już udowodniona na podstawie innych dowodów, a przeprowadzenie nowego zmierza do przewłoki postępowania. W innym przypadku można by spowodować naruszenie postępowania poprzez uniemożliwienie stronie możliwości obrony jej praw. W każdym razie sąd powinien podać powody, dla których odmówił dopuszczenia dowodu.
Nie ma świadków ważniejszych i mniej ważnych, tak samo jak nie ma innych dowodów ważniejszych i mniej ważnych. Sąd wybiera świadków, których chce przesłuchać na konkretnej rozprawie, ale powinien w sumie przesłuchać wszystkich zawnioskowanych przez strony (chyba, że zmierza to do przewlekłości postępowania).
Przesłuchanie świadka w drodze pomocy prawnej jest normalnym środkiem dowodowym. Sąd może zwrócić się o przesłuchanie świadka do polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego albo do sądu lub innego organu państwa obcego. Po wystąpieniu o to przez sąd polski sąd niemiecki powinien przesłuchać świadka niezwłocznie, nie później niż 90 od otrzymania wniosku od sądu polskiego. W praktyce procedura wygląda w ten sposób, że po dopuszczeniu takiego dowodu przez sąd polski przewodniczący wystosowuje i podpisuje wniosek o udzielenie pomocy prawnej i przesyła go do prezesa sądu okręgowego celem nadania mu dalszego biegu, czyli przesłania go do właściwego sądu zagranicznego. Protokół z przesłuchania stanowi dowód w polskim procesie i normalnie jest dołączany do akt mając wpływ na ostateczne rozstrzygniecie. Dlatego w „zwykłej” sytuacji taki dowód nie powinien być pominięty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?