Posiedzenie niejawne "przy uczestnictwie" osoby

Pytanie:

"Toczy się sprawa opiekuńcza w sądzie rodzinnym. Jak interpretować fakt, iż sąd podaje, że posiedzenie niejawne odbyło się przy uczestnictwie - tu podał imię i nazwisko - matki dziecka, gdy tymczasem fizycznie ani jej tam nie było, ani nawet nie została powiadomiona, że jakiekolwiek posiedzenie ma się odbyć? Jak należy rozumieć w tym kontekście wyrażenie przy uczestnictwie?"

Odpowiedź prawnika: Posiedzenie niejawne "przy uczestnictwie" osoby

Regułą jest, że posiedzenia sądu są jawne. Posiedzenia niejawne sąd może wyznaczyć wtedy, gdy przepisy na to zezwalają. Na posiedzenia niejawne mają wstęp tylko osoby wezwane. Wyrażenie „przy uczestnictwie” wydaje się dosłownie oznaczać, iż chodzi właśnie o obecność tychże wezwanych osób.

Jednakże jest możliwe, że sąd użył w tym przypadku niezbyt precyzyjnego sformułowania. Słowo „uczestnictwo” może oznaczać bowiem nie tyle fizyczną obecność na tym posiedzeniu niejawnym, co fakt uczestnictwa, bycia uczestnikiem toczącego się procesu. Przy takiej interpretacji wyrażenie „odbyło się przy uczestnictwie” należy rozumieć jako „odbyło się w sprawie, w której uczestnikiem jest...”. Przy przyjęciu takiej interpretacji brak zawiadomienia i fizycznej obecności wymienionej osoby na posiedzeniu niejawnym nie jest uchybieniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Szymon 2012-01-19 23:21:20

    Spodziewałem się czegoś lepszego. Nie jest to żadna wyczerpująca, prawnicza odpowiedź. Podobnych rzeczy można dowiedzieć się z ogólnodostępnych encyklopedii (m.in Wikipedii). Brak konkretów.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika