Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Pytanie:

"Czy po złożeniu wniosku o upadłość przez zarząd spółki, sąd może ogłosić taką upadłość bez zawiadamiania strony o dacie posiedzenia sądu w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Posiedzenie sądu w sprawie upadłości

Zgodnie z art. 69 prawa upadłościowego sąd orzeka na posiedzeniu niejawnym chyba, że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej. Co się tyczy postępowania w przedmiocie wniosku o ogłoszenie upadłości, przepisy nie wprowadzają odstępstwa od tej zasady. W konsekwencji sąd nie powiadamia podmiotu, który złożył wniosek o upadłość, w przedstawionej sytuacji zarządu spółki, o terminie posiedzenia, które jak wspominano jest posiedzeniem niejawnym. Jako uzupełnienie należy wskazać, że zgodnie z art. 16 § 2 prawa upadłościowego, postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości doręcza się syndykowi, upadłemu lub jego spadkobiercy oraz wierzycielowi, który żąda ogłoszenia upadłości.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika