Postanowienie o przysądzeniu własności
Pytanie:
"Kupiłam na licytacji komorniczej mieszkanie w spółdzielni. W tej sytuacji nie dysponuję aktem notarialnym tylko mam wydane postanowienie o przeniesieniu własności. Ze względu na różne sytuacje występujące między członkami a zarządem nie chciałabym, żeby kwota za jaką kupiłam mieszkanie została ujawniona. W chwili obecnej Prezes Zarządu domaga się, żebym przyniosła dokument potwierdzający zakup mieszkania. Czy jestem zobowiązana dostarczyć kopię tego postanowienia zarządowi spółdzielni? "
Odpowiedź prawnika: Postanowienie o przysądzeniu własności
Zakładamy, że przedmiotem egzekucji był lokal będący przedmiotem prawa własności, a nie innego prawa rzeczowego.
Zgodnie z art. 999 § 1 kodeksu postępowania cywilnego prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Tym samym to prawomocne postanowienie będzie podstawą ujawnienia prawa do lokalu, tak w księdze wieczystej czy katastrze nieruchomości jak i w stosunku do zarządu spółdzielni. Postanowienie to jest aktem przenoszącym własność i zastępującym czynność przeniesienia własności w formie aktu notarialnego. Takiego aktu notarialnego w ogóle Pani nie otrzyma. Tym samym jedynym środkiem do wykazania wobec zarządu spółdzielni prawa własności do lokalu będzie postanowienie lub odpis księgi wieczystej, w której na podstawie tego postanowienia dokonane zostaną odpowiednie zmiany.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?