Postanowienie o wykonaniu kary
Pytanie:
"Sąd wyznaczył posiedzenie w przedmiocie zarządzenia wykonania kary a to w wyniku, iż oskarżony nie wykonał zobowiązań wynikających z prawomocnego wyroku jaki na nim ciąży, w którym sąd warunkowo zawiesił wykonanie kary na podstawie art.69 & 1 k.k. w zw. z art. 70 & 1 k.k., na okres próby 4 lat. Czy, w sytuacji kiedy sąd pierwszej instancji wyda postanowienie, w którym zarządzi wykonanie kary, czyli odwiesi wyrok, to czy takie postanowienie jest zaskarżalne i czy wcześniej sąd musi wydać skazanemu uzasadnienie tego postanowienia?"
Odpowiedź prawnika: Postanowienie o wykonaniu kary
Na postanowienie sądu dotyczące wykonania zawieszonej wcześniej kary przysługuje zażalenie. Zażalenie wnosi się w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia postanowienia albo od dnia jego doręczenia, jeśli przepisy to doręczenie nakazują. Wniesienie zażalenia co do zasady nie wstrzymuje wykonania postanowienia.
Warto pamiÄ™tać, że warunkiem podjÄ™cia decyzji o zarzÄ…dzeniu wykonania kary jest, miÄ™dzy innymi, stwierdzenie (udowodnione), że skazany uchyla siÄ™ od obowiÄ…zku naprawienia szkody wyrzÄ…dzonej przestÄ™pstwem w terminie zakreÅ›lonym przez sÄ…d. O uchylaniu siÄ™ można mówić wtedy, gdy jest to uchylanie siÄ™ zawinione, a wiÄ™c – skazany ma możliwość wykonania obowiÄ…zku, a nie robi tego.
Wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku składa się w ciągu 7 dni. Uzasadnienie wyroku powinno być sporządzone w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a w wypadku sporządzenia uzasadnienia z urzędu - od daty ogłoszenia wyroku; w sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?