Postępowanie egzekucyjne po drugiej licytacji
Pytanie:
"Nieruchomość budynkowa nie została sprzedana przez komornika po jej oszacowaniu na 2/3 wartości. Jaka jest dalsza procedura? Czy komornik odstępuje od licytacji? Czy można ją sprzedać na zasadzie dogadania się z wierzycielem?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie egzekucyjne po drugiej licytacji
Zakładamy, że w pytaniu chodzi o drugą licytację nieruchomości, na której to cena wywołania stanowi właśnie dwie trzecie sumy oszacowania (zgodnie z art. 983 kpc). Jednocześnie jest to najniższa cena, za jaką można nabyć nieruchomość.
Jeżeli również i na drugiej licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, możliwe jest przejęcie nieruchomości na własność – w cenie nie niższej niż dwie trzecie sumy oszacowania – przez
-
wierzyciela egzekwującego
-
wierzyciela hipotecznego
-
współwłaściciela
Wniosek o przejęcie można złożyć w ciągu tygodnia od licytacji, przy czym jednocześnie należy złożyć rękojmię (chyba, że ustawa z tego obowiązku zwalnia).
Jeżeli do przejęcia nie doszło, wtedy postępowanie egzekucyjne zostaje umorzone z urzędu. Trzecia licytacja jest niedopuszczalna. Ponowna egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie roku. Warto zauważyć, że jeżeli wniosek o wszczęcie egzekucji zostanie złożony przed upływem trzech lat od drugiej licytacji, ponowny opis i oszacowanie następuje tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?