Postępowanie nakazowe wobec zmarłego dłużnika
Pytanie:
"Na podstawie pisemnej umowy pożyczki, która nie została spłacona przez dłużnika pomimo wysyłanych do niego wezwań do zapłaty, zamierzam wystąpić do sądu przeciwko dłużnikowi o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jednak dłużnik ten 2 m-ce temu zmarł, ale sprawa spadkowa się jeszcze nie odbyła, więc nie wiem, kto będzie przejmował spadek po zmarłym. Jak zachowa się sąd tzn. czy wyda nakaz jeśli otrzyma zwrot korespondencji wysłanej przez sąd z adnotacją poczty, że adresat nie żyje? Czy jak otrzymam nakaz od sądu, aby egzekucja była dalej skutecza muszę później wystąpić o rozszerzenie nakazu na spadkobierców czy nie?"
Odpowiedź prawnika: Postępowanie nakazowe wobec zmarłego dłużnika
Nie może Pan wystąpić do sądu przeciwko dłużnikowi, który nie żyje. Taki pozew zasadniczo podlega odrzuceniu przez sąd. Jeżeli sąd wyda nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi, który nie żyje, to i tak niemożliwe będzie doręczenie nakazu. Jeżeli po wydaniu nakazu zapłaty okaże się, że pozwany nie żył w chwili wniesienia pozwu, to zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego sąd musi z urzędu uchylić nakaz zapłaty i umorzyć postępowanie.
Spłaty pożyczki może się Pan teraz domagać od spadkobierców dłużnika. Z chwilą otwarcia spadku niespłacona pożyczka stała się długiem spadkowym. Zakres i sposób odpowiedzialności spadkobierców zależy mi in. od tego, czy zostały złożone oświadczenia o przyjęciu spadku i jakiej treści, a także od tego, czy nastąpił już podział majątku spadkowego, jeżeli do dziedziczenia doszedł więcej niż jeden spadkobierca. Spadkobiercy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku, w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieli się o powołaniu do spadku. W okresie od otwarcia do przyjęcia spadku może Pan dochodzić spłaty pożyczki przed sądem przeciwko spadkobiercy/spadkobiercom. Spadkobierca może jednak żądać zawieszenia postępowania do czasu złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku. Od chwili przyjęcia spadku egzekucja może być kierowana nie tylko do przedmiotów wchodzących w skład spadku, ale także do przedmiotów wchodzących w skład majątku osobistego spadkobiercy. Jeżeli spadkobierca nie złożył żadnego oświadczenia w odpowiednim terminie, bądź złożył oświadczenie o przyjęciu spadku wprost, to będzie odpowiadał bez ograniczenia. Natomiast w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca również będzie odpowiadał całym swoim majątkiem, ale tylko do wartości stanu czynnego spadku ustalonego w spisie inwentarza.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?