PotrÄ…cenie premii a kara upomnienia
Pytanie:
"W kierowanej przeze mnie instytucji otrzymują premię regulaminową pracownicy \"wyróżniający się wysokim stopniem zdyscyplinowania i dyspozycyjnością podczas pracy\". Zgodnie z regulaminem premiowania potrącane są określone kwoty za spóźnienia do pracy. Ostatnio jeden z pracowników spóźnił się dwukrotnie w ciągu jednego tygodnia. Z tego powodu, oprócz potrącenia premii chciałbym udzielić mu kary upomnienia. Czy możliwe jest takie posunięcie? Czy nie będzie to dublowanie kar, które podobno nie jest dozwolone?"
Odpowiedź prawnika: Potrącenie premii a kara upomnienia
Odpowiedzialność porzÄ…dkowÄ… pracowników reguluje art. 108 i nast. kodeksu pracy. Przepisy przewidujÄ… 3 rodzaje kar dyscyplinarnych:
a) kara upomnienia
b) kara nagany
c) kara pieniężna
Wymieniony katalog ma charakter zamkniÄ™ty, co oznacza, że pracodawca nie może stosować kar innego rodzaju. W szczególnoÅ›ci potrÄ…cenie czy nawet caÅ‚kowite pozbawienie premii regulaminowej nie może być uznane za karÄ™ pieniężnÄ…, która zresztÄ… może być wymierzana w Å›ciÅ›le okreÅ›lonych przypadkach. Należą do nich nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia oraz stawienie siÄ™ do pracy w stanie nietrzeźwoÅ›ci lub spożywanie alkoholu w czasie pracy (art. 108 § 2 kp). Wysokość kary pieniężnej jest ponadto limitowana przepisami kodeksu pracy. Premia regulaminowa stanowi dodatek o charakterze motywacyjnym do wynagrodzenia. Jej wypÅ‚ata zależy od nienagannego wykonywania swoich obowiÄ…zków. Zasady i wysokość premii ustala siÄ™ w ukÅ‚adzie zbiorowym lub w regulaminie wynagradzania.
Należy siÄ™ zatem opowiedzieć za dopuszczeniem możliwoÅ›ci jednoczesnego ukarania pracownika zmniejszeniem wysokoÅ›ci premii regulaminowej i naÅ‚ożeniem kary upomnienia. PrzemawiaÅ‚oby za tym także skreÅ›lenie z dniem 29 listopada 2002 r. przepisu art. 113 [1] kp. Zgodnie z jego brzmieniem „Pracownik, wobec którego zastosowano karÄ™ przewidzianÄ… w art. 108, nie może być pozbawiony dodatkowo tych uprawnieÅ„ wynikajÄ…cych z przepisów prawa pracy, które sÄ… uzależnione od nienaruszenia obowiÄ…zków pracowniczych w zakresie uzasadniajÄ…cym odpowiedzialność porzÄ…dkowÄ…”. Przepisami prawa pracy, o których mowa sÄ… ukÅ‚ady zbiorowe, porozumienia zbiorowe, regulaminy wynagradzania, regulaminy premiowania, regulaminy pracy, statuty, nawet indywidualne umowy o pracÄ™ (Romer Maria Teresa Najnowsze wydanie: Prawo pracy. Komentarz Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie IV) ss. 1328). Do momentu uchylenia tego przepisu jednoczesne ukaranie np. karÄ… upomnienia i odebranie premii regulaminowej byÅ‚o niedopuszczalne. W chwili obecnej stan prawny dopuszcza jednoczesne wymierzenie tego rodzaju sankcji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?