Potwierdzenie fałszerstwa przez prokuratora
Pytanie:
"Prokuratura rozpatrując zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów stwierdziła, że popełniono czyn zabroniony polegający na sfałszowaniu dokumentów, ale ponieważ nie można (zdaniem prokuratora) udowodnić, że urzędnik działał w złej wierze i świadomie, czyn ten nie jest przestępstwem i postępowanie umorzyła. Dla stwierdzenia okoliczności postępowania pewne znaczenie ma to, iż potwierdzono sfałszowanie dokumentów, ale urząd twierdzi, że o ile nie zostało stwierdzone popełnienie przestępstwa, inne szczegóły postępowania prokuratorskiego go nie interesują. Czy urząd administracyjny ma prawo ignorować ustalenia dokonane w postępowaniu prokuratorskim, jeśli nie zakończyło się ono skierowaniem oskarżenia? Jeśli nie, to czy istnieje np. orzecznictwo nakazujące uwzględnienie takich ustaleń, poza ogólnymi zasadami postępowania administracyjnego, które urzędy z zasady mają w nosie? "
Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie fałszerstwa przez prokuratora
Kodeks postępowania administracyjnego stanowi, że w razie gdy dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe, wznawia się postępowanie. Zasadą jest, że wznowienie może nastąpić dopiero po stwierdzeniu fałszerstwa orzeczeniem sądu lub innego właściwego organu. Odstępstwo jest możliwe tylko w przypadku, gdy sfałszowanie dowodu jest oczywiste, a wznowienie postępowania jest niezbędne dla uniknięcia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważnej szkody dla interesu publicznego.
Powodem do wznowienia postępowania jest także fakt, iż decyzja wydana została w wyniku przestępstwa – chodzi o istotny związek przyczynowy między popełnieniem przestępstwa wydaniem decyzji.
Do sytuacji opisanej w pytaniu można odnieść wyrok NSA z 26 sierpnia 1998 r., II SA 892/98, w którym to NSA stwierdził, iż potwierdzenie w materiale dowodowym, zebranym w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez prokuraturę w sprawie karnej, faktu wydania decyzji na podstawie sfałszowanych dokumentów nie uzasadnia jeszcze dopuszczalności wznowienia postępowania na podstawie art. 145 § 1 i 2. Konieczne jest potwierdzenie w wyroku sądu ustaleń z postępowania przygotowawczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?