Potwierdzenie rejestracji VAT kontrahenta

Pytanie:

"Zawarłem umowę z pewną firmą, na podstawie której, po wpłaceniu wpisowego, uzyskałem dostęp do jej bazy danych i sam też tam figuruję. Firma ta ma też zapewniać zlecenia na określone usługi, pobierając 5% prowizji. Dostałem fakturę na zaliczkę wpisowego, po wpłaceniu reszty kwoty już faktury nie otrzymałem. Wprowadzając dane owej firmy do bazy moich kontrahentów system wyświetlił mi komunikat, że podany NIP w polskim systemie podatkowym nie istnieje. Jak mogę sprawdzić, czy taka firma działa legalnie, jeśli NIP jest fałszywy, to czy umowa jest ważna i czy mogę wrzucić fakturę w koszty, jak dalej postępować?"

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie rejestracji VAT kontrahenta

Dla podatników podatku od towarów i usług (VAT) bardzo duże znaczenie ma status ich kontrahenta (sprzedawcy) jako zarejestrowanego podatnika VAT. Tylko faktura wystawiona przez takiego podatnika będzie uprawniała ich do odliczenia podatku na niej wykazanego. Nabywca ponosi ryzyko związane z tym, że zbywca może okazać się niezarejestrowanym podatnikiem VAT. Zostanie wówczas przez nabywcę obciążony wykazanym na fakturze podatkiem, którego nie będzie miał prawa odliczyć. Ponadto, mając na uwadze rygorystyczne podejście organów podatkowych do dokumentowania kosztów uzyskania przychodów, należy zauważyć, że faktura VAT wystawiona przez niezarejestrowany podmiot może być nieuznana przez organy podatkowe za dokument upoważniający na zaliczenie określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe niebezpieczeństwa ustawa o VAT stwarza mechanizmy umożliwiające zainteresowanym uzyskanie urzędowego potwierdzenia co do statusu ich kontrahentów jako zarejestrowanych podatników VAT.

Przede wszystkim należy jednak stwierdzić, iż dobrą praktyką jest żądanie na początku współpracy z danym kontrahentem okazania lub doręczenia jego dokumentów rejestracyjnych (chociażby kopii – KRS lub zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej, REGON, NIP).

Jeżeli natomiast podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości, czy sprzedawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, a w związku z tym, czy był uprawniony do wystawienia faktury VAT, powinien skorzystać z możliwości, którą daje mu art. art. 96 ust. 13 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Nie jest jasne, do jakiego organu powinien zgłosić się podatnik z wnioskiem o wydanie stosownego potwierdzenia (przepis stanowi o organie podatkowym). W literaturze podatkowej podkreśla się, że do wydania potwierdzenia będą zobowiązane dwa organy podatkowe - właściwy dla podatnika, którego status ma być potwierdzony, oraz właściwy dla osoby trzeciej, która ubiega się o potwierdzenie.

Powyższe zasady potwierdzania statusu podatników obowiązują w przypadku transakcji w obrocie krajowym. Zasady potwierdzania statusu podatników dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych reguluje art. 97 ustawy o VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika