e-prawnik.pl Porady prawne

Potwierdzenie wywozu towarów w eksporcie

Pytanie:

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, płatnikiem VAT. Księgowość - podatkowa księga. Chcę zarabiać na aukcjach internetowych w serwisach zagranicznych, np. E-Bay - sprzedaż towarów za granicę. Jeżeli założyć, że sprzedaż towarów za granicę na aukcjach internetowych zagranicznych jest eksportem - co dla urzędu skarbowego będzie dowodem, że towar opuścił Polskę? Czy wystarczy pocztowy dowód nadania paczki?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Potwierdzenie wywozu towarów w eksporcie

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 (przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel), jeżeli wywóz jest dokonany przez m.in. dostawcę lub na jego rzecz.

Zatem, aby uznać wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty za eksport towarów konieczne jest potwierdzenie przez urząd celny określony w przepisach celnych. Nie będzie zatem wystarczający pocztowy dowód nadania paczki.

Potrzebujesz porady prawnej?