Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

Pytanie:

Zakupiłem u dewelopera mieszkanie. W umowie zakupu określona została "Powierzchnia szacunkowa brutto". W piśmie od spółdzielni, która przejęła nieruchomość, dostałem informację, że lokal ma powierzchnię użytkową ponad 7 m2 mniejszą. Jak dowiedzieć się teraz, jaka jest powierzchnia szacunkowa brutto odebranego mieszkania? Czy jeśli będzie znacząco mniejsza od wartości podanej w umowie, mam szansę na zwrot pieniędzy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W umowie zakupu określona została powierzchnia

  • po pierwsze szacunkowa – a zatem po wybudowaniu mogą pojawić się odstępstwa. Należy sprawdzić w umowie, czy deweloper nie zastrzegł dopuszczalnych odstępstw.
  • po drugie brutto – czyli razem z tą powierzchnią, którą zajmują ściany lokalu.

Powierzchnia brutto zawsze będzie większa niż powierzchnia użytkowa. Nie należy tych pojęć mylić ze sobą. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy w opisanym przypadku różnica powinna wynosić 7 m2. Jeśli nie, można będzie żądać zwrotu części zapłaconej kwoty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

AnTycz

5.12.2018 13:47:31

Re: Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

Jeszcze dodam, że rozporządzenie ministra S. Nowaka, w którym jest mowa o stosowaniu n/w normy ISO dotyczy tylko tzw. powierzchni użytkowej, ale tak dla uproszczenia, to z różnymi zmianami zaczerpniętymi z jeszcze innej normy i.e. PN z lat 70-tych.

AnTycz

5.12.2018 13:24:15

Re: Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

Definicja powierzchni całkowitej w obowiązującej w Polsce przy projektowaniu domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych normie PN-ISO 9836:2015 odnosi się do kondygnacji lub ich sumy i.e. budynku, nie zaś do pomieszczenia lub lokalu. W/w norma opisuje metodę dającą się stosować praktycznie, a zatem nieużywającą pomiaru w osiach ścian, co spotyka się w innych (nieobowiązujących w Polsce normach) i co umożliwiałoby pomiar powierzchni całkowitej lub brutto pomieszczenia lub lokalu. Prawnik powyżej logicznie konkludował, że skoro jest netto i dodatkowy składnik - tara i.e. konstrukcja, to musi być i brutto. Tyle, że nie ma to oparcia w przepisach, które pisał jakiś kretyn. Dodam, że w/w norma jest niepoprawnie przetłumaczona na polski i przez to trzeba się domyślać, co autor miał na myśli.

sbb

11.6.2015 21:35:11

Re: Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

razem z powierzchnia, którą zajmują ściany nazywa się powierzchnia całkowita. nazwa powierzchnia brutto nie ma umocowania w żadnych przepisach

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: