Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

Pytanie:

"Zakupiłem u dewelopera mieszkanie. W umowie zakupu określona została "Powierzchnia szacunkowa brutto". W piśmie od spółdzielni, która przejęła nieruchomość, dostałem informację, że lokal ma powierzchnię użytkową ponad 7 m2 mniejszą. Jak dowiedzieć się teraz, jaka jest powierzchnia szacunkowa brutto odebranego mieszkania? Czy jeśli będzie znacząco mniejsza od wartości podanej w umowie, mam szansę na zwrot pieniędzy?"

Odpowiedź prawnika: Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa

W umowie zakupu określona została powierzchnia

  • po pierwsze szacunkowa – a zatem po wybudowaniu mogą pojawić się odstępstwa. Należy sprawdzić w umowie, czy deweloper nie zastrzegł dopuszczalnych odstępstw.
  • po drugie brutto – czyli razem z tą powierzchnią, którą zajmują ściany lokalu.

Powierzchnia brutto zawsze będzie większa niż powierzchnia użytkowa. Nie należy tych pojęć mylić ze sobą. Oczywiście nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy w opisanym przypadku różnica powinna wynosić 7 m2. Jeśli nie, można będzie żądać zwrotu części zapłaconej kwoty.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • AnTycz 2020-12-05 13:47:31

    Jeszcze dodam, że rozporządzenie ministra S. Nowaka, w którym jest mowa o stosowaniu n/w normy ISO dotyczy tylko tzw. powierzchni użytkowej, ale tak dla uproszczenia, to z różnymi zmianami zaczerpniętymi z jeszcze innej normy i.e. PN z lat 70-tych.

  • AnTycz 2020-12-05 13:24:15

    Definicja powierzchni całkowitej w obowiązującej w Polsce przy projektowaniu domów jednorodzinnych i lokali mieszkalnych normie PN-ISO 9836:2015 odnosi się do kondygnacji lub ich sumy i.e. budynku, nie zaś do pomieszczenia lub lokalu. W/w norma opisuje metodę dającą się stosować praktycznie, a zatem nieużywającą pomiaru w osiach ścian, co spotyka się w innych (nieobowiązujących w Polsce normach) i co umożliwiałoby pomiar powierzchni całkowitej lub brutto pomieszczenia lub lokalu. Prawnik powyżej logicznie konkludował, że skoro jest netto i dodatkowy składnik - tara i.e. konstrukcja, to musi być i brutto. Tyle, że nie ma to oparcia w przepisach, które pisał jakiś kretyn. Dodam, że w/w norma jest niepoprawnie przetłumaczona na polski i przez to trzeba się domyślać, co autor miał na myśli.

  • sbb 2017-06-11 21:35:11

    razem z powierzchnia, którą zajmują ściany nazywa się powierzchnia całkowita. nazwa powierzchnia brutto nie ma umocowania w żadnych przepisach


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika