Powierzenie zlecenia osobie trzeciej

Pytanie:

"Czy mimo powierzenia wykonania części zlecenia osobie trzeciej, traktuje się wykonanie zlecenia przez osobę fizyczną jako wykonaną osobiście?"

Odpowiedź prawnika: Powierzenie zlecenia osobie trzeciej

Przyjmujący zlecenie powinien w zasadzie działać osobiście. Może powierzyć wykonanie zlecenie osobie trzeciej jeśli wynika to z umowy, zwyczaju albo zmuszony jest szczególnymi okolicznościami - wtedy jednak musi zawiadomić o tym dającego zlecenie. W tych wypadkach, jeśli powstanie szkoda spowodowana działaniem osoby trzeciej, przyjmujący zlecenie odpowiadał będzie tylko za winę w wyborze (tj. że nie dokonał wyboru osoby trzeciej z należytą starannością). W przeciwnym wypadku, tj. jeśli możliwość takiego zastępstwa nie wynika z umowy, zwyczaju, albo jeśli wystąpiły szczególne okoliczności, ale nie zawiadomił o tym dającego zlecenie to będzie odpowiadał na równi z osobą, która go zastępuje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika